TPS kaatoi jälleen EIF:n ja varmisti Ykkösliigacupin alkulohkon voiton

Valokuva: Tiina Pirilä.

Neljä peliä, neljä voittoa. Siinä Turun Palloseuran tähänastinen saldo uuden päävalmentajan Ivan Piñolin aikakaudella. Tänään TPS joutui talven toistaiseksi kovimpaan testiin, kun joukkue kohtasi EIF:n Ykkösliigacupin vierasottelussa Tammisaaressa. Kovan taiston jälkeen voittajana Ekenäs Sparbank Arenalta – tuttavallisemmin Tammisaaren keskuskentältä – poistui TPS. Loppulukemat kirjattiin turkulaisten hyväksi 2–1. TPS otti näin jo talven toisen voittonsa EIF:stä, viime kauden Veikkausliiga-joukkueesta.

TPS aloitti ottelun räväkästi, ja kotijoukkueen maaliverkko heilui jo neljän minuutin pelin jälkeen. Vieraiden johtomaali syntyi aggressiivisen prässipelin tuloksena, kun TPS:n yläkerran kolmikko Nino RajamäkiOnni HelénTuomas Pippola iski kiinni peliä avanneeseen EIF-puolustukseen. TPS riisti pallon boksin rajalla, ja Rajamäen syötöstä Helén onnistui tuikkaamaan pelin avausmaalin.

Helén oli turkulaisten avainhahmoja päivän pelissä, sillä hän iski myös joukkueensa 2–0-johtomaalin ottelun 21. minuutilla. Nuoren TPS-kasvatin toinen osuma syntyi tyylikkäällä tavalla kulmapotkusta. Lasse Ikosen löysi millintarkalla keskityksellään Helénin pään vitosen viivalta, ja Helén puski pallon yläriman kautta maaliin.

TPS viimeisteli kliinisesti, sillä joukkue teki kahdesta ensimmäisestä paikastaan kaksi maalia. Toista oli kertoma kotijoukkue EIF:n osalta. Tammisaarelaiset kyllä pystyivät rakentamaan hyökkäyksiä, mutta niiden päättäminen maaliin ei tuntunut onnistuvan sitten millään. Osaltaan EIF:n tehottomuus oli seurasta TPS:n hyvästä maalivahti- ja puolustuspelistä, osaltaan tammisaarelaisten heikosta viimeistelystä. Viimeksi mainitusta hyvä esimerkki nähtiin juuri ennen taukovihellystä, kun EIF:n Roni Pietsalolla oli tuhannen taalan avopaikka iskeä kavennusmaali, mutta mies tempaisi pallon taivaan tuuliin.

– Oli kova peli tänään, mutta sellaista ennakoimmekin, kun vastassa oli EIF. Tiesimme, että on erityisen tärkeää saada peli rullaamaan hyvin heti ensiminuuteista. Tulimme hyvällä energialla peliin ja saimme nopeasti tehtyä johtomaalin. Pelaajat olivat sisäistäneet meidän pelisuunnitelmamme hyvin, ja se näkyi kentällä yhtenäisenä joukkuepelaamisena, kertasi TPS:n päävalmentaja Ivan Piñol.

Toiselle puolikkaalle lähdettiin turkulaisvieraiden 2–0-johdossa. Tilanne tulostaululla sai EIF:n jahtaamaan hanakasti kavennusosumaa, TPS puolestaan pyrki parhaansa mukaan varjelemaan johtoasemaansa. EIF onnistui lopulta kaventamaan pelin 62. minuutilla, kun Nasiru Mohammed upotti pallon maaliin rangaistuspotkusta. TPS:n maalia vartioinut Niklas Harju aavisti tilanteessa oikein, mutta ei aivan kyennyt venymään pallon tielle, niin voimakas ja tarkka Mohammedin kuti oli.

Vaikka rankkari ei aivan kiinni jäänytkään, oli Harju tänään mies paikallaan TPS-veräjällä. Hän teki useita hyviä torjuntoja pelin aikana, tärkeimpänä huippupelastus kymmenen minuuttia ennen pelin päätöstä. EIF sai hyökkäyspään vapaapotkun jälkeen luotua hyvän paineen ja Mohammed pääsi laukomaan vaarallisesta paikasta, mutta Harju venyi pallon tielle. TPS-kassari sai joukkuekavereiltaan ansaitut läpyt tilanteen jälkeen.

– Toiselle puoliajalle lähtöasemat olivat tietysti erilaiset, kun meillä oli kahden maalin johto. Jouduimme ajoittain koville johtoasemaamme puolustaessa, mutta kestimme kuitenkin hienosti. Olen tyytyväinen meidän taisteluilmeeseemme, joka kesti loppuun saakka, vaikka EIF jahtasi kovasti tasoitusmaalia, kiitteli Piñol suojattejaan.

TPS on aloittanut Ykkösliigacupin kolmella voitolla, ja tämän päivän tulosten myötä varmistui se, että Tepsi tulee voittamaan Ykkösliigacupin B-alkulohkon. Se tietää TPS:lle kotietua Ykkösliigacupin välieriin, jossa vastaan asettuu A-alkulohkossa toiseksi sijoittuva joukkue. Ykkösliigacupin alkulohkon viimeisessä pelissään TPS kohtaa PK-35:n Talin jalkapallohallissa lauantaina 1. maaliskuuta.

Lopputulos:

EIF–TPS 1–2 (0–2)

Ottelun maalit:

5 min 0–1 Onni Helén (Nino Rajamäki)
21 min 0–2 Onni Helén (Lasse Ikonen)
62 min 1–2 Nasiru Mohammed (rp)

TPS:n kokoonpano:

Niklas Harju (MV)
Elias Collin
Atte Sihvonen (C)
Akim Sairinen
Rasmus Harjanne
Lasse Ikonen
Aapo Boström
Tuomas Pippola
Oscar Dahlfors (66 min Aoi Chishima)
Onni Helén (90+4 min Aarne Louramo)
Nino Rajamäki (46 min Santeri Pohjolainen)

Erotuomari: Vili Lehtovaara

Pelipaikka: Ekenäs Sparbank Arena

Yleisömäärä: 125

Sää: –7°, melko pilvistä ja poutaa

Seuraava ottelu: La 1.3. klo 17.00 PK-35–TPS, Talin jalkapallohalli, Helsinki.

Kooste

Videomateriaali: EIF, Linus Westerlund/Liwemedia.

Lisää uutisia