TPS-aiheinen hautausmaakierros – seurakulttuuria hienoimmillaan

Senioritepsiläiset ry. teki todellisen kulttuuriteon ja järjesti opastetun kävelykierroksen Turun upealla hautausmaalla. Kierroksen kohteena olivat entisten TPS-pelaajien ja -vaikuttajien haudat. Kierrokselle osallistui lähes 30 senioritepsiläistä.

Kierroksen oppaana toimi sosiaalineuvos Seppo Verronen, joka oli tehnyt valtavan pohjatyön kartoittaessaan entisten tepsiläisten pelaajien sekä seuran taustavaikuttajien hautapaikkoja. Verronen taustoitti myös hautojen luona kunkin henkilöhistoriaa seurassa. Verrosella itselläänkin on ollut, ja on edelleen, lukuisia eri luottamustehtäviä seurayhteisössä jo vuodesta 1983 lähtien.

Kierroksen suunnitteleminen vaati myös tiettyjä kompromisseja, että reitistä tuli sopivan pituinen ja että sen pystyi kiertämään läpi kohtuullisessa aikataulussa. Sen vuoksi joidenkin merkittävien tepsiläisten haudat jäivät väkisinkin tämän reitin ulkopuolelle. Verronen muistutti lisäksi siitä, että monia tepsiläisiä on haudattu myös paljon Turun alueen muille hautausmaille sekä tietenkin myös kokonaan muille paikkakunnille.

Kolme TPS-pelaajaa kaatui talvi- ja jatkosodassa. Alikersantti Alpo Reunanen kaatui talvisodan viimeisinä päivinä Viipurin alueella 5.3.1940. Vänrikki Lauri Kaijala kaatui jatkosodassa Viipurin maalaiskunnassa 29.8.1941. Luutnantti Jorma Varjosen kohtaloksi koitui jatkosodan viidenneksi viimeisenä päivänä Suursaaren taistelu 15.9.1944. Kaijala ja Varjonen lepäävät sankarihaudoissa, mutta Reunanen on haudattu hautausmaan perinteiselle puolelle.

Uuno Mäki oli Turun Palloseura ry:n perustajajäseniä sekä seuran kaikkien aikojen ensimmäinen puheenjohtaja. Hän toimi TPS:n puheenjohtajana seuran perustamisvuodesta 1922 lähtien aina vuoteen 1941 asti, jolloin arvostettu puheenjohtaja menehtyi.

Yrjö Tuomi pelasi TPS:ssä seuran ensimmäiset toimintavuodet 1922-34. Hän kuului TPS:n ensimmäiseen, vuoden 1928, jalkapallon mestarijoukkueeseen. Tuomelle ojennettiin TPS:n kultainen ansiomerkki nro 1. Myöhemmin taiteilijana tunnettu Pentti Veroma kantoi puolestaan Palloseuran paitaa vuosina 1922-35 ja myös hän kuului historialliseen vuonna 1928 SM-kultaa voittaneeseen joukkueeseen.

Entinen TPS-kapteeni Ilmari Oksanen pelasi raitapaidoissa vuosina 1926-47 voittaen jalkapallossa kolme Suomen mestaruutta. Hän toimi pelaajauransa jälkeen, ja jo sen aikanakin, myös seuran johtokunnassa vuosina 1937-58.
Lauri Lehtinen pelasi TPS:n paidassa vuosina 1927-48 voittaen kolme Suomen mestaruutta. Lehtinen toimi seuran johtokunnassa peräti 40 vuoden ajan, joista 17 vuotta seuran sihteerinä.

Helge Aalto pelasi TPS:ssä vuosina 1925-30 kuuluen vuoden 1928 ensimmäiseen jalkapallon mestarijoukkueeseen. Hän toimi myös seuran puheenjohtajana 1955-57 sekä johtokunnan jäsenenä 14 vuoden ajan.

Veikko Asikainen edusti TPS:ää vuodet 1934-45 ja hän toimi myös Suomen jalkapallomaajoukkueen pitkäaikaisena kapteenina. Asikainen kipparoi Suomea Helsingin olympialaisissa vuonna 1952.

Tauno Aitio pelasi Palloseurassa vuodet 1936-52 voittaen yhteensä neljä Suomen mestaruutta, kolme jalkapallossa ja yhden käsipallossa.

Urho Teräs edusti TPS:ää pelaajana vuodet 1938-52. Kolminkertainen Suomen mestari oli myös kaksinkertainen maalikuningas Jalkapallon SM-sarjassa.

Aarno Waltzer pelasi TPS:ssä vuodet 1938-48. Mauno Lehtinen pelasi TPS:ssä vuodet 1940-57 voittaen Suomen mestaruudet niin jalkapallossa kuin jääkiekossakin. Börje Brotell pelasi TPS:ssä 1940-luvun lopulla ja hän toimi TPS Tuki ry:n puheenjohtajana. Vaununjohtaja Brotell tunnetaan myös jatkosodasta yhtensä Tali-Ihantalan taisteluiden sankarina.

Aki Salonen pelasi TPS:ssä vuosina 1950-62 voittaen jääkiekossa SM-kultaa vuonna 1956. Hän toimi myös seuran johtokunnassa. Bror-Håkan Stormbom pelasi TPS:ssä vuosina 1952-64 voittaen jääkiekon SM-kultaa vuonna 1956. Mauno Nurmi pelasi TPS:n riveissä vuosina 1953-66 ja hän kuului jääkiekossa vuoden 1956 kultajoukkueeseen. Mutka-Manu oli maajoukkuemies niin jalkapallossa kuin jääkiekossakin.

Juhani Wahlsten pelasi TPS:ssä Jääkiekon SM-sarjassa kausina 1963-69. Hän on toiminut myös seuran Päävalmentajana vuosina 1971-72 ja 1980-83. Wahlstenin TPS-vuosien pelinumero 8 on jäädytetty ja hän kuuluu myös Kansainvälisen Jääkiekkoliiton Hall of Fame -kunniagalleriaan.

Olavi Laaksonen valmensi TPS:n viimeistä jalkapallon Suomen mestaruusjoukkuetta vuonna 1975. Hän toimi sitä ennen Suomen A-maajoukkueen päävalmentajana pitkän pätkän vuosina 1962-74. Reima Nummila edusti raitapaitoja kaudet 1960-68 ja hän pelasi myös 22 A-maaottelua. Jouni Jalonen pelasi TPS:ssä kausina 1965-76 voittaen peräti neljä Suomen mestaruutta. Palloliitto valitsi Jalosen Suomen parhaaksi jalkapalloilijaksi vuonna 1968.

Kunniapuheenjohtaja Jalmari Suomela kantoi vastuuta seuran johtokunnassa sen perustamisesta lähtien peräti 27 vuoden ajan. Rafael Halmo toimi puolestaan seuran puheenjohtajana 1951 sekä johtokunnan jäsenenä. Kauko Linko piti puheenjohtajan nuijaa hallussaan vuodet 1957-62.

Eino Perko toimi seuran puheenjohtajana 1963 ollen myös pitkäaikainen johtokunnan jäsen. Kunniapuheenjohtaja Erkki Tanninen johti seuraa pitkän taipaleen vuosina 1964-84. Karl-Olof Sjöblomin vastuulla oli talousasiat vuodesta 1969 aina 1990-luvun puolelle asti.

Senioritepsiläiset ry. toimii Turun Palloseura ry:n jäsenyhdistyksenä ja 1950-luvulla perustetun Turun Palloseuran tuki ry:n toiminnan henkisenä jatkajana. Sen päällimmäisenä tarkoituksena on seniori-ikäisten tepsiläisten hyvinvoinnin ja palloilukulttuurin ylläpitäminen, sekä seuraperinteiden vaalimisen edistäminen.

Senioritepsiläisten 270 jäsentä muodostavat ainutlaatuisen yhteisön, joka tarjoaa entisille TPS:n huippu-urheilijoille ja muille seuravaikuttajille hienon toimintaympäristön tutussa porukassa muiden mustavalkoisten seurassa.

Lisää uutisia