Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen uutena fysiikkavalmennuksen vastaavana on aloittanut Ville Ranta-aho, 36. Ranta-ahon ja TPS:n sopimus kattaa kauden 2026.
Ranta-aho on koulutukseltaan fysioterapeutti (AMK), minkä lisäksi hän suorittaa parhaillaan arvostettua kansainvälistä voima- ja kuntovalmennuksen koulutusta, IUSCA:n strength & conditioning coach -koulutusohjelmaa. Ranta-aholla on pitkä tausta jalkapallon parista niin pelaajana kuin fysiikkavalmennuksen ammattilaisenakin. Hän on toiminut yli kymmenen vuoden ajan Suomen nuorisomaajoukkueiden taustatiimeissä niin fysioterapeutin kuin fysiikkavalmentajan rooleissa. Viimeiset viisi vuotta hän on ollut mukana poikien U19-maajoukkueessa päävalmentaja Peter Lundbergin taustatiimissä.
Omalla peliurallaan laitapuolustajana pelannut Ranta-aho pelasi korkeimmillaan Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla FC Viikingeissä. Juniorivuosinaan Paraisilla syntynyt Ranta-aho edusti Turun Palloseuraa ja Pargas IF:ää.
Juniorivuosien lisäksi Ranta-ahon historiasta löytyy toinenkin linkki Tepsiin, hän nimittäin toimi TPS:n miesten edustusjoukkueen fysioterapeuttina kaudella 2014. TPS:n taustajoukkoihin Ranta-aho palaa intoa täynnä.
– TPS:llä on käynnissä mielenkiintoinen projekti, jossa on omissa rooleissaan kovia tekijöitä mukana. On hienoa päästä tähän mukaan ja palata Tepsiin. Töiden kanssa on päästy nyt hyvään vauhtiin heti joulukuun alusta lähtien, kun joukkue palasi takaisin treenikentälle. Meillä on yhteinen näkemys valmennustiimin kanssa siitä, mitkä ovat fysiikkavalmennuksen painopistealueita rakennettaessa valmistautumista tulevaan Veikkausliigan kauteen, Ranta-aho kertoo.
Pohjimmiltaan fysiikkavalmennus tukee pelaajien mahdollisuutta pelata TPS:n pelitavan mukaista peliä. Erityisen tärkeiksi fyysisiksi ominaisuuksiksi Ranta-aho nostaa juoksuvoiman, kestävyyden ja fyysisen vahvuuden.
– Nyt alkuun tutustun siihen, millaisia pelaajia meillä joukkueessa on, ja tarkempi kuva saadaan sitten vielä fysiikkatestien kautta, Ranta-aho sanoo.
TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläiselle Ranta-aho on jo entuudestaan tuttu oman peliuran alkuvuosilta Tepsistä. Rekrytointiprosessin aikana Hämäläisen vakuutti erityisesti Ranta-ahon ammatillinen tausta sekä tämän esille tuoma näkemys siitä, miten fysiikkavalmennuksella tuetaan pelaajien valmiuksia toteuttaa TPS:n pelitapaa kentällä.
– Pelaajien fyysisellä kapasiteetilla on iso merkitys siinä, että pystymme toteuttamaan meidän pelitapaamme. Veikkausliigassa fyysinen vaatimustaso nousee entisestään. Ville on huippuluokan fysiikkavalmennuksen osaaja ja on ilo saada hänet mukaan meidän valmennustiimiimme. Ville on toiminut pitkään nuorisomaajoukkueissa lupaavien talenttipelaajien kanssa ja sieltä imettyä oppia hän pystyy varmasti tuomaan myös meidän arkeemme, Hämäläinen luottaa.
Tepsin kausikortit tulevalle Veikkausliiga-kaudelle ovat nyt loppuvuoden ajan myynnissä edullisemmilla ennakkohinnoilla Lippu.fin verkkokaupassa. TPS:n tulevan kauden joukkueen rakennusta voit tukea ostamalla Kappen kassa -tukikausikortin, jonka tuotto menee suoraan urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläisen käyttöön pelaajahankintoihin.