Hyökkääjä Albijon Muzaci, 28, jatkaa uraansa Turun Palloseurassa. TPS ja Muzaci ovat solmineet kauden 2025 kattavan jatkosopimuksen.
Keskushyökkääjänä pelannut Muzaci oli Tepsin paras maalintekijä viime kaudella. Muzaci pelasi Ykkösliigassa 17 ottelua ja viimeisteli kymmenen maalia. Uransa parhaan kauden jälkeen hyökkääjä putsasi ansaitusti palkintopöydän TPS Jalkapallon päättäjäisissä: ”Albi” pokkasi TPS-kannattajien kunniapalkinnon, arvokkaimman pelaajan MVP-palkinnon, parhaan maalintekijän ja tehopelaajan pytyt, minkä lisäksi joukkuekaverit äänestivät hänet TPS:n vuoden pelaajaksi.
Muzacin jatkosopimuksen mahdollisti TPS-kannattajien taloudellinen tuki. Muzaci on tulevalla kaudella TPS-kannattajien kummipelaaja. Kummipelaajaprojektiin on edelleen mahdollista osallistua joko kuukausi- tai kertapanostuksella. Halukkaita kehotetaan olemaan sähköpostitse yhteydessä: info@tps-kannattajat.net.
TPS-kannattajien verkkokaupasta voit tilata myös Albi-paidan, jonka tuotto ohjautuu kannattajien kummipelaajabudjettiin. TPS-kannattajien kotisivuilta löytyy uutinen ja lisätietoja osallistumistavoista kummipelaajan mahdollistavaan rahoitukseen.
Alkava kausi on Albijon Muzacille jo kuudes Turun Palloseurassa.
– Tuntuu tosi hyvältä jatkaa Tepsissä. Täällä on pelattu monta vuotta, ja olen aina viihtynyt Tepsissä. Iso kiitos omasta puolestani kannattajille, koetetaan antaa takaisin maalien muodossa sitten tulevan kauden peleissä. Oma tavoitteeni on rikkoa viime kauden maaliennätykseni, Muzaci sanoo.
TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen luonnehtii Muzacin jatkosopimusta joukkueelle äärimmäisen tärkeäksi. Kosovolaissyntyinen hyökkääjä on aina tunnettu työmoraalistaan ja taisteluasenteestaan, mutta viime kaudella hän osoitti pystyvänsä olemaan myös tehokas ysipaikan viimeistelijä. Muzaci voi pelata lisäksi laitahyökkääjänä, ja monipuolisuudellaan hän tuo valmennukselle lisää vaihtoehtoja pelillisen palapelin kokoamiseen.
– Meille oli alusta lähtien selvää, että haluamme Albin jatkavan joukkueessa. Meillä oli hyvä keskusteluyhteys Albin kanssa koko ajan ja hän oli itse halukas jatkamaan Tepsissä. Seuran taloustilanteen takia emme pystyneet kuitenkaan tekemään sopimusta heti viime kauden jälkeen, mutta nyt yhtälö saatiin ratkaistua TPS-kannattajien tuen avulla. Erittäin isot kiitokset kannattajille, Albin jatko on meille pelillisesti äärimmäisen tärkeä asia, kommentoi Hämäläinen.
– Albi edustaa kentällä tepsiläistä taisteluilmettä, antaen aina kaikkensa jokaisessa pelissä. Hän tuo joukkueeseen energiaa, kokemusta ja maalintekovoimaa. Albi pelaa nyt uransa parasta futista, ja on hieno juttu, että hän tekee sen TPS:n pelipaita päällään, jatkaa Hämäläinen.
Vaikka Muzacin viime kausi oli erittäin onnistunut, jätti se hyökkääjälle tunteen, että vielä parempaan on rahkeet.
– Viime kausi oli itselleni onnistunut, mutta vieläkin enemmän maaleja olisi voinut tulla, jos en olisi ollut loukkaantuneena sivussa niin monesta pelistä. Tykkäsin pelata kärjessä ja homma toimi todella hyvin.
Talven aikana Muzaci on pitänyt pelituntumaa yllä pelaamalla futsalia KF Kosovan riveissä. Muzaci on ollut futsalin Ykköstä johtavan joukkueen tehokkain pelaaja. Pelaamissaan 15 ottelussa hän on viimeistellyt 20 maalia ja antanut 12 maaliin johtanutta syöttöä.
Jalkapallon pariin Muzaci teki hiljattain paluun liittymällä mukaan TPS:n treenivahvuuteen. Joukkueen uuden päävalmentajan Ivan Piñolin hyökkäysvoittoinen pelitapa miellyttää Muzacia.
– Talvi on mennyt hyvin. Olen ollut terveenä, treenannut paljon itsekseni ja pelannut futsalia. Muutamat treenit olen nyt ehtinyt vetää TPS:n kanssa, minkä lisäksi olen käynyt katsomassa pelejä talven aikana. Peli on lähtenyt hyvin rullaamaan, ja uusi päävalmentaja on aika nopeasti pystynyt luomaan selkeät pelitavan raamit, joita pelaajat sitten toteuttavat. Olen luottavainen tulevan suhteen, Muzaci päättää.
Osta TPS:n kausikortti Lippu.fin verkkokaupasta ja tule kannustamaan Albia ja kumppaneita tulevalla Ykkösliigan kaudella!
Pelaajaprofiili: Albijon Muzaci
- syntymäaika: 11.6.1996
- syntymäpaikka: Mitrovica, Kosovo
- kansalaisuus: suomi & kosovo
- lempinimi: Albi
- pituus: 184 cm
- pelipaikka: hyökkääjä
- vahvempi jalka: vasen
- sopimus TPS:n kanssa: 2025
- aiemmat seurat: KaaPo, Åbo IFK, SalPa, FC Jazz, TPS