Veikkausliigaan valmistautuva TPS kohtasi harjoituskauden toiseksi viimeisessä treenipelissään Ykkösliiga-joukkue EIF:n. Turkulaismiehistö koki Tammisaaressa 0–2-tappion, mutta päävalmentaja Ivan Piñolin mukaan lopputulos ei täysin heijastellut kenttätapahtumia.
TPS saapui Tammisaareen allaan maukas voitto VPS:stä edellisviikon harjoitusottelusta. Tällä kertaa Tepsi ei päässyt voittoa tuulettelemaan, mutta paremmalla viimeistelyllä siihen olisi kyllä ollut mahdollisuus. TPS hallitsi kenttätapahtumia EIF:ää vastaan ja pystyi luomaan selvästi enemmän maalipaikkoja kuin vastustaja, mutta turkulaisten viimeistely jätti runsaasti toivomisen varaa. Tepsi loi maalipaikkoja niin avoimesta pelistä kuin erikoistilanteistakin, mutta liian usein vedot painuivat joko ohitse maalin tai suoraan kohti EIF:n veräjää vartioinutta Oliver Heinoa.
Kotijoukkue EIF ei juhlinut maalipaikkojen määrällä, mutta teki silti voittoon tarvittavan kokonaissuorituksen. Osaltaan TPS myös avitti tässä tammisaarelaisia, sillä EIF:n ensimmäinen maali kirjattiin Tepsin omaksi maaliksi. Avausmaaliin johtaneessa tilanteessa tapahtui kommunikaatiokatkos TPS:n topparin Charlemagne Azongnitoden ja maalivahti Dan Laurin välillä. Azongnitode lähti jatkamaan EIF:n harhasyöttöä yhdellä kosketuksella alaspäin ja samaan aikaan Lauri lähti maaliltaan tulemaan vastaan – epäonnisen sekaannuksen seurauksena pallo lirui lopulta TPS:n maaliin.
EIF:n illan toinen maali syntyi vapaapotkusta. Tammisaarelaiset onnistuivat vapaapotkukuviollaan aiheuttamaan sekaannuksen TPS-puolustukseen ja rakentamaan vetopaikan Asla Peltolalle, joka pommitti pallon aivan maalin ylänurkkaan.
TPS kierrätti ottelussa runsaasti kokoonpanoaan. Edellisen voitokkaan VPS-ottelun avauskokoonpanosta EIF-ottelun avauskokoonpanossa oli kaksi pelaajaa: Luke Ivanovic ja Miika Kauppila. Nikolas Talo puuttui terveyssyistä, mutta muuten kokoonpanovaihdokset menivät rotaation piikkiin. Piikissä Tepsillä pelasi lauantaina testikärki Emmanuel Gono. Lähes kaksimetrinen liberialainen oli pelasi täyden ysikymppisen. Gonon lisäksi TPS:n kenttäpelaajista vain Eetu Turkki pelasi Tammisaaressa täyden ottelun avauspotkusta loppuvihellykseen.
– Meillä oli ylä- ja alamäkiä pelin aikana, mutta se on osa tätä harjoituskauden prosessia. Halusimme nähdä mahdollisimman monta pelaajaa tositoimissa kentällä ja kierrätimme kokoonpanoamme. Mielestäni lopputulos ei tänään kertonut kokonaiskuvaa kenttätapahtumista. Meillä oli hyviä elementtejä pelissämme palloa hallitessamme, mutta puolustussuuntaan meille sattui pari sekaannusta, jotka näkyivät tulostaululla. EIF:llä ei juuri ollut enempää maalipaikkoja kuin mistä he maalit tekivät. Kokonaissuoritukseemme tänään en ole tyytyväinen. Tämä oli herätys meille joukkueena: jos meille käy tällaisia sekaannuksia kuin tänään, niin niistä kyllä tullaan Veikkausliigassa rankaisemaan ja ne maksavat hintaa. Boksipelaamisemme jätti parannettavaa niin hyökkäyspäässä viimeistelyn suhteen kuin puolustuspäässä oman maalin varjelun suhteen. Otamme tämän oppituntina ja jatkamme kohti viimeistä harjoitusottelua, summasi ajatuksiian TPS:n päävalmentaja Ivan Piñol.
Tepsillä on seuraavaksi edessään kenraaliharjoitus, kun turkulaisjoukkue kohtaa viimeisessä harjoitusottelussaan Ykkösliiga-joukkue PK-35:n. Ottelu pelataan Veritas Stadionilla perjantaina 27.3. kello 13.30. Otteluun on vapaa pääsy Olympiakatsomoon, mutta kioski- ja oheispalvelut eivät ole käytössä. Turun Sanomat näyttää pelin suorana ja selostettuna lähetyksenä digitilaajilleen.
– Vaikka nyt koimmekin tappion, niin näen meidän kokonaisuudessaan olevan oikealla tiellä kauteen valmistautumisessa. Pojat ovat treenanneet kovalla intensiteetillä. Meille se on ollut tietoinen valinta, että harjoituskauden peleissä pelaamme ison kuormituksen alaisina. Tiedämme, että Veikkausliiga asettaa meille uuden vaatimustason, johon pitää pystyä vastaamaan ja siihen harjoittelu on tähdännyt, kommentoi Piñol.
Lopputulos:
EIF–TPS 2–0 (2–0)
Ottelun maalit:
29 min 1–0 oma maali
38 min 2–0 Asla Peltola
TPS:n kokoonpano:
Dan Lauri (MV)
Oscar Häggström (46 min Tobias Karkulowski)
Eetu Turkki
Akim Sairinen (46 min Matej Hradecky)
Charlemagne Azongnitode (46 min Atte Sihvonen)
Aly Coulibaly (46 min Timo Zaal)
Luke Ivanovic
Miika Kauppila (46 min Albijon Muzaci)
Lasse Ikonen (C) (46 min Marius Könkkölä)
Emmanuel Gono
Tomi Väkiparta (70 min Pau Juvanteny)
Erotuomari: Dennis Antamo
Pelipaikka: Ekenäs Sparbank Arena, Tammisaari
Seuraava harjoitusottelu: Pe 27.3. klo 13.30 TPS – PK-35, Veritas Stadion.