Kreikkalaishyökkääjä Puolan pääsarjasta Turkuun – Theodoros Tsirigotis lainalle TPS:ään

Median edustaja, lataa valokuva uutiskäyttöön tästä linkistä. Kuvan kreditointi: Tiina Pirilä.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1.8.2026 asti.

Tsirigotis on tehnyt kovaa tulosta kotimaansa Kreikan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Kaudella 2024–2025 hän pyssytti Iraklis Thessalonikin joukkueelle 21 maalia 25 ottelussa. Läpimurtokausi toi kreikkalaiskärjelle siirron Puolan pääsarjaan, jossa hän on jo päässyt pelaamaan kuusi ottelua Gornik Zabrzen riveissä. Pääsarjatason kokemusta Tsirigotisilla on vyöllään myös kotimaastaan, sillä hän edusti Levadiakosia 12 ottelussa kaudella 2022–2023.

Tsirigotis on urallaan päässyt pelaamaan myös Kreikan U19-maajoukkueessa. TPS:ään 25-vuotias kreikkalaiskärki saapuu nyt hakemaan lisää vastuuta ja minuutteja.

– ”Tsiri” on hyvin liikkuva kärkipelaaja, joka on osoittanut viimeistelytaitonsa. Hän pystyy yllättämään vastustajan puolustajat ratkaisuillaan, luonnehtii TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen.

Hämäläisellä itsellään on omalta pelaajauraltaan pitkä kokemus Puolan pääsarjasta, josta Tsirigotis nyt TPS-paitaan saapuu. Peliuran aikana syntyneet kontaktit kantavat myös uudessa pestissä urheilutoimenjohtajana, kokee Hämäläinen.

– Tunnen Tsiriä edustavan agenttitoimiston hyvin, heihin on hyvä luottamussuhde olemassa. On hyvä saada nyt tämän sopimuksen myötä vähän päätä auki myös Puolan suuntaan, Hämäläinen tuumaa.

Tsirigotis treenasi tänään ensimmäistä kertaa Kupittaalla uuden joukkueensa mukana. Sopimus suomalaisseuraan on kreikkalaishyökkääjän uran toinen ulkomaanpesti.

– Pojat ottivat minut hyvin vastaan heti alusta lähtien. Meillä oli hyvät, kovan intensiteetin harjoitukset, joita pidin laadukkaina. Odotan jo, mitä seuraavat viikot tuovat tullessaan, kun Veikkausliiga käynnistyy, Tsirigotis sanoo.

TPS avaa Veikkausliigan kauden IFK Mariehamnin vieraana lauantaina 4.4. Kotiavauksessaan Veritas Stadionilla Tepsi kohtaa sarjan toisen nousijajoukkueen, FC Lahden, perjantaina 10.4. Osta nyt oma kausikorttisi Lippu.fin verkkokaupasta ja näe Tepsin paluu Veikkausliigaan!

Ennen sarjakauden alkua TPS pelaa vielä yhden harjoitusottelun, jossa vastaan asettuu Ykkösliiga-joukkue PK-35. Tsirigotis on TPS:n ryhmässä mukana, kun kenraaliharjoitus PK-35:ttä vastaan käynnistyy perjantaina 27.3. kello 13.30 Veritas Stadionilla. Turun Sanomat näyttää ottelun suorana ja selostettuna lähetyksenä digitilaajilleen.

Pelaajaprofiili: Theodoros Tsirigotis

  • syntymäaika: 23.6.2000
  • syntymäpaikka: Marousi, Kreikka
  • kansalaisuus: kreikka
  • lempinimi: Tsiri
  • pituus: 183 cm
  • pelipaikka: keskushyökkääjä
  • vahvempi jalka: oikea
  • sopimus TPS:n kanssa: lainasopimus 1.8.2026 asti
  • aiemmat seurat: Olympiakos FC U19 (Kreikka), Diagoras Vrachneikon (Kreikka), AO Episkopi (Kreikka), Levadiakos (Kreikka), Iraklis Thessaloniki (Kreikka), Gornik Zabrze (Puola)

Lisää uutisia