TPS:n peliasujen uusi nimi- ja numerofontti selvisi äänestyksen kautta

TPS jalkapallo uudistaa ja yhdistää TPS:n miesten edustusjoukkueen ja TPS juniorijalkapallon alaisten joukkueiden peliasujen fontit. TPS:n miesten edustusjoukkueella ja TPS:n juniorijalkapallon alaisilla joukkueilla, mukaan lukien naisten edustusjoukkue, on ollut tähän asti käytössä eri fontit peliasuissa. Koko TPS jalkapallo ottaa nyt käyttöönsä kokonaan uuden ja yhteisen peliasufontin, joka valittiin avoimella äänestyksellä neljän ehdokkaan joukosta.

 – Miesten edustusjoukkueella ja juniorijalkapallon alaisilla joukkueilla on ollut tähän mennessä eri fontit peliasuissa, mutta me halusimme yhtenäistää koko seuraperheen fontit samanlaisiksi. Emme halunneet ottaa kummankaan vanhaa fonttia käyttöön, vaan tarkoituksena oli samalla päivittää ja freesata koko seuran ulkoista ilmettä, TPS jalkapallon myyntijohtaja Timo Tuominen vielä perustelee uudistusta.

TPS jalkapallo valitsi loppusuoralle siis neljä eri vaihtoehtoa. Kaikki TPS-henkiset ihmiset pystyivät vaikuttamaan lopulliseen fonttivalintaan äänestyksen kautta. Äänestys tapahtui TPS:n kotisivujen ja sosiaalisen median kautta. Yksittäisiä ääniä kertyi lopulta lähes 1.000 kappaletta. Voittajapaidaksi valittiin paitavaihtoehto numero kaksi (2), joka keräsi yhteensä 33,7 prosenttia annetuista äänistä.

– Halusimme antaa kannattajillemme, yhteistyökumppaneille ja muille TPS jalkapallon ystäville mahdollisuuden vaikuttaa, millaisen pelipaitafontin TPS saa tuleviksi kausiksi. Äänestys oli varsin tasainen, sillä neljänneksikin jäänyt vaihtoehto keräsi 18,8 prosenttia äänistä. Koko seuran puolesta iso kiitos kaikille äänestäjille, ääniä tuli kokonaisuudessakin ihan mukava määrä, Tuominen vielä kiittelee.

Kaikkien äänestykseen osallistuneiden kesken arvottiin myös uusi TPS:n pelipaita voittajan itse valitsemalla nimellä ja numerolla. Uusi pelipaita painetaan tietysti myös uudella TPS jalkapallon fontilla. Voittajaksi arvottiin Tapio Rautiainen. TPS jalkapallo onnittelee arvonnan voittajaa!

TPS:n uusi pelipaita uudella fontilla on nähtävissä ensimmäistä kertaa huomenna lauantaina harjoitusottelussa FC Hakaa vastaan. Ottelu alkaa Kupittaa 5:lla klo 16.15.

Lisää uutisia