TPS-kapteeni Sihvonen valmiina Joensuun juhannuslöylyihin – ”Varmasti tulee taas tosi kova vääntö”

Jalkapallon Ykkösliiga jatkuu tänään Joensuussa, kun TPS kohtaa vierasottelussa Jipon. Ottelu Mehtimäellä alkaa kello 18.30.

Otteluennakon peliin tarjoaa TPS Jalkapallon yhteistyökumppani Lippu.fi. Liput Tepsin kotipeleihin voit ostaa ennakkoon edullisemmin Lippu.fin verkkokaupasta. Ennakkohinnat ovat voimassa ottelua edeltävään päivään kello 23.59 asti. TPS:n ottelujen aikataulun voit ladata omaan kalenteriisi kotisivuiltamme.

TPS suuntaa juhannusetkoille Joensuuhun vahvassa vireessä, sillä Palloseura johtaa sarjaa ja on neljän ottelun voittoputkessa. Viime perjantain 3–2-kotivoitto SJK Akatemiasta oli jälleen hieno osoitus Tepsin taistelutahdosta ja sitkeydestä, sillä joukkue nousi ottelussa kahdesti tappioasemasta tasoihin ja lopulta voittoon. Voittomaalin puski kapteeni Atte Sihvonen, joka uskoo joukkueensa henkiseen kanttiin.

– Oli jollain tavalla haastava matsi. Vastustaja pääsi kaksi kertaa vähän helposti johtoon, mutta tasoitettiin molemmilla kerroilla ja saatiin lopulta käännettyä pelin voitoksi, Sihvonen kertaa pelin kulkua.

– Siinä oli kulman jälkitilanne ja jäin väijymään sinne taka-alueelle, että jos pallo vielä sinne saadaan pelattua. Aapo Boströmiltä tulikin sitten hyvä keskitys. Minulla oli siinä yksi vastaan yksi -tilanne, vähän vettä korvasta kaverille ja hyvä osuma palloon – se upposi juuri sinne, minne pitikin, kuvailee Sihvonen voittomaaliaan.

Ykkösliigan kautta on takana ensimmäinen kolmannes, kaikki joukkueet ovat siis kohdanneet toisensa kertaalleen. Turkulaisittain numerot näyttävät kertakaikkisen vakuuttavilta. Sarjakärjessä oleva TPS on ollut Ykkösliigan maalintekovoimaisin joukkue ja pyssyttänyt kymmeneen peliin 29 osumaa. Keskimäärin kolme tehtyä maalia per peli ja 2,5 pisteen pistekeskiarvo ovat huimia lukemia.

– Sarjakauden ensimmäinen kierros oli loistava meiltä ja saatiin voitokas startti nyt myös toiselle kierrokselle. Se on näkynyt jo heti kauden ensimmäisistä peleistä lähtien, että meillä on henkisesti vahva joukkue. Vaikka vastustaja menisi johtoon, niin missään kohtaa meidän peli ei hyydy, vaan jatketaan painamista ja luotetaan siihen, että saadaan peli käännettyä, miettii Sihvonen.

Tänään TPS suuntaa pitkälle bussireissulle Joensuuhun, jossa odottaa ärsytetty Jippo. Viime kaudella Jippo sijoittui sensaatiomaisesti Ykkösliigassa kolmanneksi ja kutkutteli jopa liigakarsintapaikkaa. Talven harjoituskausi sujui myös vahvassa nousukiidossa, kun joensuulaiset veivät Ykkösliigacupin mestaruuden häviämättä yhtään peliä. Tuloksellisesti erinomaisen harjoituskauden jälkeen Mikko Hallikaisen miehistön kone on kuitenkin yskähdellyt. Joensuulaiset tarpovat nyt kuuden ottelun voitottomassa putkessa, ja sarjataulukossa Jippo löytyy seitsemänneltä sijalta. Viime viikonloppuna Jippo pelasi viimeksi maalittoman tasapelin SalPan kanssa. Jipon ongelmat kiteytyvät maalintekoon, joukkue on tehnyt keskimäärin vain maalin per peli, mikä on toiseksi vähiten koko sarjassa.

Kuluvan vuoden aikana TPS ja Jippo ovat kohdanneet jo kahdesti aiemmin. Aiemmat kohtaamiset ovat tarjonneet molemmille joukkueille onnistumisia: Jippo voitti Ykkösliigacupin finaalin rangaistuspotkuilla, mutta TPS nappasi sarjakauden kotiavauksessa revanssin ja vei täyden pistepotin lukemin 2–1.

– Meillä on voittoputki alla, niin on hyvä lähteä reissuun. Jipolla ei ole nyt mennyt tuloksellisesti niin hyvin kuin he ehkä olivat toivoneet, mutta varmasti tulee taas tosi kova vääntö. Matsi päättyy vasta, kun tuomari viheltää. Taas saadaan taistella kunnolla, ennakoi Sihvonen.

Pitkä, vajaan 600 kilometrin bussimatka Varsinais-Suomesta Pohjois-Karjalaan ei kapteenia huoleta.

– Tämä on osa jalkapalloilijan elämää. Vaikka jalat painaisivat, niin täytyy pysty pitämään taso ylhäällä. Tankkaus kohdilleen ja sitten vaan peliin, Sihvonen tietää.

– Itse tykkään pitkillä bussimatkoilla nukkua, niin jaksaa pelissä paremmin. Välillä sitten toki katsotaan sarjoja tai pelataan korttia poikien kanssa. Rauhassa reissataan ja sitten isketään kamppailuvaihde silmään, kun tuomari viheltää pelin käyntiin, Sihvonen tuumaa.

Jippo–TPS, to 19.6. klo 18.30
Mehtimäki, Joensuu
Katso ottelu suorana Ruudusta

Lisää uutisia