Tilanteita riitti, maalit jäivät puuttumaan

Vain maalit jäivät puuttumaan. Näin voisi tepsiläisittäin tiivistää lauantaipäivän Ykkösliiga-kamppailun Käpylän Palloa vastaan. Palloseura loi tukun erittäin hyviä maalintekopaikkoja, mutta tänään ei uponnut kerta kaikkiaan mistään. Päätösvihellyksen soidessa tulostaulu näytti lukemia 0–0.

– Äkkiseltään numeroita tarkemmin katsomatta tuntuu, että ei varmaan missään tämän kauden pelissä ole luotu yhtä montaa hyvää maalintekopaikkaa kuin tänään. Vähän kohtalon ivaa, ettei tänään uponnut mistään. Tietysti pitää nostaa hattua myös KäPan veskari Aleksi Piispalle, hän otti muutaman todella kovan kopin. Kliseisesti sanottuna; maalintekopeli ja tänään jäi maalit tekemättä, kommentoi TPS:n päävalmentaja Miika Nuutinen.

TPS:n osalta lähtökohta otteluun ei ollut helpoin mahdollinen. Päivän peli oli Tepsille jo kahdeksas alle kuukauden sisään. Loukkaantumisten vuoksi TPS:ltä oli sivussa kolme joukkueen avainpelaajaa: Atte Sihvonen, Albijon Muzaci ja Niilo Saarikivi.

Kuormituksen ja loukkaantumisten tuomista haasteista huolimatta TPS aloitti päivän pelin hyvin. KäPa-maalia vartioinutta Piispaa hätyyttelivät vuoroin tulisella kaukovedollaan Mehdi Hetemaj, lähietäisyydeltä laukomaan päässyt Jesper Karlsson ja läpiajoon karannut Antti Ulmanen. Piispa selvitti nämä tilanteet torjunnoillaan ja vastaantulollaan. Lähimmäs maalintekoa TPS pääsi viitisen minuuttia ennen taukoa, kun Ulmasen jatko laidalta tulleeseen keskitykseen osui ylärimaan.

– Kahdeksas peli meille 29 päivään. Tosi tiukka viikko alla, kun keskiviikkona taisteltiin Suomen Cupissa ja viime lauantaina pelattiin Ykkösliigaa SJK Akatemiaa vastaan. Vaikeat lähtökohdat oli sikäli, ja joukkue varmasti niin fyysisesti kuin mentaalisestikin vähän väsynyt. Siihen nähden tultiin tämän päivän peliin tosi hyvällä ilmeellä. Ei varmasti oltu omassa huipussamme, mutta pelasimme hyvän ensimmäisen puolikkaan. Meillä oli hyvä kontrolli pelistä ja loimme muutaman hyvän tilanteen. KäPan yksittäiset hyökkäykset tulivat vastaiskuista, summasi avauspuoliaikaa TPS:n päävalmentaja Nuutinen.

Toisella puoliajalla TPS ei enää hallinnut ottelua yhtä selvästi kuin avausjaksolla teki. Pelin edetessä myös väsymys rupesi näkymään turkulaisten pelissä. Vielä viime minuuteillakin TPS:llä oli kuitenkin paikat naulata voitto-osuma, mutta kolme pistettä jäi tänään ottamatta.

– Toisella puoliajalla peli vähän hajosi. Tuli tilanteenvaihtoa tilanteenvaihdon perään. Varmasti alkoi myös väsymys näkyä. Ei saatu prässättyä enää ihan samalla tavalla ja sitä kautta peli vähän aukesi. Edelleen loimme riittävän määrän paikkoja. Ainakin se yksi maali olisi pitänyt tänään tehdä, mutta kyllä useampaankin osumaan oli hyvät paikat. Viimeistelystä se jäi eniten kiinni. Harmittaa kyllä vietävästi, ettei saatu tulosta, ja tekisi mieli jotain terävämpääkin sanaa käyttää. Tällä esityksellä olisi ehdottomasti kolme pistettä pitänyt tänään ottaa, sanoi Nuutinen.

Nyt TPS:n otteluruuhka hellittää ja joukkue saa viikon verran valmistautua seuraavaan otteluun. Seuraavan kerran TPS nähdään tositoimissa lauantaina 13. heinäkuuta, kun mustavalkoiset isännöivät Varsinais-Suomen paikallistaistossa Salon Palloilijoita. Liput SalPa-peliin voit ostaa ennakkoon Tiketistä.

– Viimeinen kuukausi on ollut valtava puristus meidän pelaajiltamme. Vaikka tästä päivästä jäi hapan maku, niin isossa kuvassa on selvitty hyvin, vaikka loukkaantumiset ovat vähän kolhineet. Nyt annetaan pelaajien palautua pari päivää, käynnistellään koneet uudestaan ja vedetään muutama hyvä harjoituspäivä ennen SalPa-peliä. Ihan varmasti saadaan energinen TPS taas jalkeille kotiyleisön eteen, päätti Nuutinen.

Tepsiläisittäin pelin positiivisimpana asiana historiankirjoihin jää Matias Niemelän kauden kahdeksas nollapeli. TPS-vahti johtaa sarjan nollapelitilastoa. Tilastoihin kirjattiin tänään kauden neljännet varoitukset kahdelle TPS-pelaajalle, mikä tietää sitä, että Mehdi Hetemaj ja Jesper Karlsson ovat pelikiellossa tulevassa SalPa-ottelussa.

Lopputulos:
KäPa–TPS 0–0 (0–0)

Varoitukset:

KäPa
36 min Benjamin Heikkinen
76 min Yllson Lika
90 min Pekka Hietalahti
90+3 min Andreas Wahlstedt (th)
90+5 min Topi Pasi

TPS
45 min Oscar Häggström
59 min Jesper Karlsson
89 min Mehdi Hetemaj

TPS:n kokoonpano:

Matias Niemelä (MV)
Elias Collin
Mehdi Hetemaj
Roope Pakkanen
Oscar Häggström (63 min Joonas Lakkamäki)
Jesper Karlsson (C) (63 min Tuomas Pippola)
Aapo Boström (76 min Lasse Ikonen)
Eino-Iivari Pitkälä
Riku Riski (87 min Onni Helén)
Antti Ulmanen (63 min Riku Sjöroos)
Umar Bala Muhammed

Erotuomari: Pietu Niinimäki

Pelipaikka: Brahen kenttä, Helsinki

Yleisömäärä: 263

Sää: 18°, puolipilvistä ja poutaa

Seuraava ottelu: TPS–SalPa, la 13.7. klo 16.00, Veritas Stadion.

Kooste


Hikihaastattelu

Lisää uutisia