Sami Kolehmainen ottaa vastuun TPS-naisten ja B-tyttöjen maalivahtivalmennuksesta

Jalkapallon naisten Kansallisessa Ykkösessä pelaavan Turun Palloseuran maalivahtivalmentajana on aloittanut Sami Kolehmainen, 46. Kokenut pitkän linjan ammattilainen ottaa vastuulleen myös TPS:n B-tyttöjen maalivahtivalmennuksen. Kolehmaisen ja TPS:n sopimus kattaa kauden 2026.

Kolehmaisella on yli 20 vuoden mittainen kokemus maalivahtivalmennuksesta. Hän pelasi aikanaan maalivahtina TP-Seinäjoen joukkueessa 20-vuotiaaksi asti, minkä jälkeen lopetti oman peliuransa ja siirtyi heti valmennuspolulle. Edustusjoukkuetasolla Kolehmainen on valmentanut maalivahteja TP-Seinäjoen lisäksi TPS:n naisten liigajoukkueessa, Maskun Palloseurassa, Kaarinan Pojissa ja VG-62:ssa.

– Edustustason maalivahtivalmennuksen lisäksi minulla on pitkä kokemus myös junioripuolella työskentelystä, sillä olen valmentanut maalivahteja kaikissa juniori-ikäluokissa. Lisäksi kokemusta on myös poikamaajoukkueiden valmennustiimissä työskentelystä, Kolehmainen kertoo.

Kolehmainen on päässyt valmentamaan useita huipputason maalivahteja heidän uriensa varrella.

– Valmentamistani maalivahdeista futisyleisölle tutuimpia nimiä lienevät Jukka Lehtovaara, Henrik Moisander, Otso Virtanen, Jere Koponen, Katja Lehtomäki (os. Kankaanpää) ja Lukas Hradecky. Lukasta olen valmentanut Tepsissä ja poikamaajoukkueessa yhteensä kuuden vuoden ajan, Kolehmainen taustoittaa.

TPS:n naisten edustusjoukkueen ja seuran B-tyttöjen päävalmentajana toimiva Silja Lukkarinen on ottanut pitkän linjan maalivahtivalmennuksen konkarin ilomielin mukaan valmennustiimeihinsä.

– Yhteistyö Samin kanssa on lähtenyt tosi hyvin käyntiin. Minulle on tullut heti Samista kuva oman osaamisalueensa huippuammattilaisena. Maalivahtivalmennuksen lisäksi Samilla on muutoinkin hyvä lajitietämys. Näen, että pystymme hyödyntämään hänen osaamistaan myös kenttäpelaajien valmennuksessa, esimerkiksi boksin puolustamisessa ja pelin avaamisessa, kommentoi Lukkarinen.

Kolehmainen luonnehtii itseään pitkän linjan tepsiläiseksi ja kertoo palanneensa iloisin mielin uusia kehitysaskeleita ottavaan tuttuun seuraan.

– Olen innostunut ja kiitollinen mahdollisuudesta valmentaa TPS:n naisten ja B-tyttöjen maalivahteja. Meillä on Siljan johdolla kasassa motivoituneet ja kehittämishaluiset valmennustiimit kummassakin ympäristössä. Tiimeistämme löytyy monipuolista osaamista pelaajien tukemiseksi. Toimintamme on suunnitelmallista ja pelaajia kannustavaa, kuvailee Kolehmainen.

Lisää uutisia