Testiuutinen

Lokakuussa TPS nousi pelaajamäärässä ensimmäistä kertaa historiassaan toiselle tuhannelle. Hieno saavutus ei ole syntynyt tyhjästä, vaan sen eteen on tehty paljon töitä.

TPS on onnistunut kasvattamaan pelaajamääränsä niin kokonaan uusien harrastajien, kuin myös muista seuroista siirtyneiden pelaajien myötä.

Uusia harrastajia on tullut ensin Perhefutikseen ja sieltä alueellisiin ryhmiin, TPS Temppukouluun ja TPS Mimmeihin. Positiivinen ja laadukas toiminta on puhunut puolestaan, ja toiminta on myös hinnaltaan matalan kynnyksen harrastamista.

Toisista seuroista siirtyi jo kauden 2025-2026 vaihteessa noin 70 pelaajaa, joka on aiempaan nähden merkittävä muutos. Valtaosa toisista seuroista siirtyvistä pelaajista vaihtaa Palloseuran väreihin omasta aloitteestaan, mutta joitakin pelaajia TPS rekrytoi vuosittain myös itse. Nykymallinsa mukaan TPS toimii pelaajarekrytoinnissa avoimesti ja läpinäkyvästi (https://fc.tps.fi/juniorit/ohjeet-ja-palvelut-tepsilaisille/pelaajarekrytointi-ja-siirtyminen-tepsiin/).

Lisää uutisia