FC Lahti oli tyly isäntä Tepsille Liigacupissa

Valokuva: Tiina Pirilä.

TPS koki Liigacupin ensimmäisessä ottelussaan 1–5-tappion FC Lahden vieraana. Lahti käytti maalipaikkansa tylysti ja onnistui viimeistelyssä niin irtopalloista kuin vapaapotkuistakin.

Kotijoukkue FC Lahti siirtyi jo alkuminuuteilla johtoon. TPS-maalia vartioinut Dan Lauri onnistui ensin torjumaan FC Lahden Aaron Lindholmin vedon, mutta torjunnan paluupallosta Justus Ojanen pääsi iskemään 1–0-osuman lahtelaisille.

Vierasjoukkue TPS käytti tänään kolmen topparin systeemiä, jossa keskellä pelasi Akim Sairinen ja laitatoppareina Atte Sihvonen sekä Charlemagne Azongnitode. TPS joutui lähtemään otteluun ilman yhtään puhdasta keskushyökkääjää kokoonpanossaan, sillä Albijon Muzaci oli loukkaantuneena sivussa. Sivussa olivat loukkaantumisten vuoksi myös laitahyökkääjät Elmer Vauhkonen ja Samuel Anini Junior. Turkulaisten hyökkäyspään ylimmän kolmikon muodostivatkin tällä kertaa keskikenttäpelaajat Aly Coulibaly ja Marius Könkkölä sekä kärjessä pelannut Miika Kauppila, joka tavallisesti on nähty laitakaistalla.

Parinkymmenen minuutin pelin jälkeen myös TPS pääsi paremmin peliin mukaan ja onnistui luomaan kaksi maalipaikkaa erikoistilanteista. Ensin Aly Coulibaly pääsi yrittämään vapaapotkun jälkitilanteesta, mutta volley-veto painui ohi maalin. Tovi myöhemmin vielä paremmassa paikassa oli TPS-kapteeni Atte Sihvonen, mutta Osku Maukonen Lahden maalilla onnistui torjumaan TPS-kipparin yrityksen kulmapotkun jälkitilanteessa.

Kun TPS ei omista tilanteistaan osunut, iski Lahti. Kotijoukkueen illan toinen osuma syntyi jälleen irtopallotilanteesta, kun Matias Vainionpää oli ensimmäisenä paikalla pallossa lahtelaisten vapaapotkun kilpistyttyä TPS-muuriin. Tauolle mentiin näin Lahden 2–0-johdossa.

Toisen puoliajan aikana Lahti kasvatti lukemat Mukkulan hallin tulostaululla 5–1:een. Lahtelaiset viimeistelivät kaksi lähes identtistä vapaapotkumaalia boksin ulkopuolelta, maalintekijöinä Joel Lehtonen ja Väinö Vehkonen. Kotijoukkueen pelin viidennen osuman iski nopeasta vastahyökkäyksestä Miika Vatanen.

TPS:n ottelun ainoasta maalista vastasi Marius Könkkölä. Päivän pelissä nähtiin myös Tepsin oman kasvatin edustusjoukkuedebyytti, kun Nikolas Talo tuli toisella puoliajalla vaihdosta sisään puolustuksen vasemmalle laidalle. Talo lähti aikanaan Tepsistä maailmalle 16-vuotiaana juniorina ja palasi nyt liki seitsemän vuotta myöhemmin takaisin mustavalkoiseen kasvattajaseuraansa.

TPS:n päävalmentaja Ivan Piñolin mukaan lukemat tulostaululla olivat tänään tylymmät kuin pelin kuva kentällä. FC Lahti käytti omat paikkansa tehokkaasti.

– Lopputulos ei tänään kerro koko kuvaa ottelusta. Boksien hallinta ratkaisee, ja se on Veikkausliigassa todellisuutta – jos herpaantuu, siitä rangaistaan. Valitettavasti meillä on ollut epäonnea loukkaantumisten suhteen ja useampi tärkeä pelaaja puuttuu siksi käytettävissä olevasta kokoonpanosta, mutta sen mukaan mennään mikä on tilanne, eikä sitä ole tarpeen selitellä, kommentoi Piñol.

– Liigacup on meille väylä Veikkausliigan sarjakauteen valmistautumisessa. Kaikki tekeminen tähtää nyt siihen, että olisimme parhaassa mahdollisessa kunnossa ja saisimme kaikki pelaajamme käyttöön, kun Veikkausliiga käynnistyy Maarianhaminassa runsaan kahden kuukauden kuluttua. Päivän pelin osalta keskitymme positiivisiin asioihin, sillä niitäkin oli, ja jatkamme treenikautta eteenpäin. Joukkueen rakennusprosessi on vielä kesken ja ryhmää tullaan vielä vahvistamaan, kertoo Piñol.

Lopputulos:

FC Lahti – TPS 5–1 (2–0)

Ottelun maalit:

7 min 1–0 Justus Ojanen
29 min 2–0 Matias Vainionpää
50 min 3–0 Joel Lehtonen
59 min 3–1 Marius Könkkölä
64 min 4–1 Väinö Vehkonen
66 min 5–1 Miika Vatanen

TPS:n kokoonpano:

Dan Lauri (MV)
Oscar Häggström (46 min Nikolas Talo)
Akim Sairinen
Charlemagne Azongnitode
Pau Juvanteny
Rasmus Harjanne
Aly Coulibaly (87 min Rolf Eurén)
Marius Könkkölä
Atte Sihvonen (C)
Miika Kauppila
Lasse Ikonen (64 min Tomi Väkiparta)

Erotuomari: Amir Hajizadeh

Pelipaikka: Mukkulan halli, Lahti

Seuraava ottelu: La 7.2. klo 14.00 TPS – FC Inter, Impivaara Areena. Ottelu pelataan ilman yleisöä, mutta peli on nähtävissä suorana lähetyksenä Ruudun välityksellä.

Kooste

Lisää uutisia