Turun Palloseura 96 vuotta!

Turun Brahenkadun Kahvi-Salongeissa pidettiin lokakuun 24. päivänä 1922 alustava uuden suomenkielisen jalkapalloseuran kokous, jossa oli läsnä nelisenkymmentä henkeä. Uutta seuraa lähdettiin perustamaan suurella innostuksella ja asian eteenpäin viemiseksi valittiin kolmen miehen toimikunta. Uuno Mäki, Arvo Karanko ja Vieno Nikander panivatkin asiaan tarvittavaa vauhtia. Uuden seuran nimeksi äänestettiin Turun Palloseura ja ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Uuno Mäki. Seuran tyylikkäät mustavalkoiset värit sekä Arvo Kanervan suunnittelema seuramerkki hyväksyttiin käyttöön jo seuran ensimmäisenä kokonaisena toimintavuonna; maaliskuussa 1923. Turun Palloseuran lyhenne, TPS, vakiintui myös heti.

Tänään tämä maineikas ja perinteikäs seura viettää 96-vuotissyntymäpäiväänsä – onnea!

Tämä vaatimaton päivänsankari ei halua varsinaisia lahjoja, vaan toivoo, että kaikki seuraa kannattavat ihmiset saapuisivat lauantaina 27.10. klo 15.00 mennessä Kupittaan Veritas Stadionille Veikkausliigan päätöskierroksen klassikko-otteluun TPS-HJK. Liput ennakkoon: https://www.ticketmaster.fi/event/fc-tps-hjk-lippuja/217925

Lisää uutisia