TPS TV jututti tuoreita sopimuspelaajia

TPS on tehnyt kauden 2016 kattavat sopimukset hyökkääjä Riku Sjöroosin ja keskikenttäpelaaja Lucas Gabrielssonin kanssa. Molemmat uudet sopimuspelaajat ovat seuran omia kasvatteja.

Maaliskuussa 21 vuotta täyttävä Sjöroos debytoi TPS-paidassa Veikkausliigassa jo kaudella 2013. Yhteensä liigaotteluita on kertynyt viisi. Hän pelasi kaudella 2015 TPS:n paidassa Ykkösessä 26 ottelua ja viimeisteli yhden maalin. 20-vuotias Gabrielsson on pelannut TPS-juniorivuosien jälkeen Kakkosen tasolla ÅIFK:ssa ja SalPa:ssa.

TPS:n omista kasvateista uuden GANT Akatemian kanssa ovat tehneet sopimukset Roope Läpinen, Juho Montola, Erik Mirel ja Abdiwaasa HuseenAbukar Mohamed, Mauro Severino, Pekka Mattila ja Marcio Severino ovat siirtyneet GANT Akatemiaan puolestaan tamperelaisesta TPV:stä, seurojen jo aiemmankin yhteistyön tuloksena.

TPS TV tavoitti seuran keskiviikon pressin yhteydessä Riku Sjöroosin ja Roope Läpisen. TPS-kaksikko kertoi tuoreet tunnelmansa sopimuksien julkistamisten jälkeen.

http://tpstv.fi/tps-tv-jututti-tuoreita-sopimuspelaajia/

Lisää uutisia