TPS täyttää tänään 92 vuotta

Turun Palloseura piti perustavan kokouksensa päivälleen 92 vuotta sitten, eli 24.10.1922. Perustavaan kokoukseen osallistui kolmisenkymmentä henkeä ja kokouspaikkana toimi Brahenkadulla sijainnut Kahvi-Salongit.

Uuno Mäen johtama komitea oli ennen perustamista suorittanut varainkeruuta sekä laatinut seuralle sääntöehdotuksen. Komitea oli myös käsitellyt uuden seuran nimiehdotukset läpi. Nimiehdokkaat olivat Turun Palloseura, Turun Pallonuija, Turun Palloveikot ja Turunmaan Palloilijat. Perustamiskokouksessa tulivat esille vielä myös Turun Pallomiehet, Turun Jalkapalloklubi ja Turun Pallo- ja Bandyseura.

Ensimmäisessä äänestyksessä ääniä saivat Turun Palloseura (17), Turun Pallomiehet (8) ja Turun Pallonuija (2). Finaalissa TPS löi TPM:n 18-10 ja näin uuden seuran nimeksi tuli Turun Palloseura (TPS).

Seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Uuno Mäki, joka johti seuraa 19 vuoden ajan aina kuolemaansa (5.5.1941) asti.

Lisää uutisia