Turun Palloseura jatkaa edelleen tappiottomana, kun Veikkausliigaa on pelattu viisi kierrosta. Tänään sitkeä TPS nousi kahdesti tappioasemasta tasoihin FF Jaron vieraana. Pisteen tuoneen 2–2-tasoituksen iski lisäajalla Theodoros Tsirigotis.
Vapun jalkapallojatkoilla Pietarsaaressa ilmassa oli kaksi kysymystä: Vieläkö sarjanousija TPS pystyisi jatkamaan tappiotonta putkeaan? Entä joko Jaro vihdoin ottaisi kauden avausvoittonsa? Ensimmäiseen oikea vastaus oli lopulta ”kyllä”, jälkimmäiseen ”ei”.
Illan ottelun avausmaalin iski kotijoukkue Jaro runsaan puolen tunnin pelin jälkeen. TPS sai oppia koviman kautta siitä, että tilanteet on aina pelattava loppuun asti. TPS-puolustuksessa viittoiltiin paitsiota ja lopetettiin pelaaminen kesken tilanteen. Lippu pysyi alhaalla ja Herman Sjögrell iski kotijoukkueen 1–0-johtoon kauden ensimmäisellä maalillaan.
TPS tuli kuitenkin vielä tasoihin ja iski kotijoukkueen kannalta kivuliaasti juuri ennen taukoa. Pitkänhuiskea Matej Hradecky nousi kulmapotkutilanteessa omiin korkeuksiinsa, pukkasi pallon maalin edustalle ja Albijon Muzaci viimeisteli vieraiden 1–1-tasoituksen. Maali oli Muzacille kuluvan Veikkausliiga-kauden kolmas.
Jaro onnistui nousemaan takaisin johtoon, kun pelikellossa oli 54 minuuttia. Kotijoukkue onnistui katkaisemaan TPS:n hyökkäyksen ja käänsi pelin nopeasti omalta puolustusalueeltaan kohti vieraiden kenttäpäätyä. Yhtäkkiä avausmaalin iskenyt Sjögrell ja TPS-puolustaja Oscar Häggström olivatkin kaksin juoksemassa kilpaa kohti turkulaisten maalia – Sjögrell pallon kanssa, Häggström ilman. Häggström yritti katkaista tilanteen liukutaklauksella, mutta kova taklaus johti lopulta rangaistuspotkutuomioon. Sjögrell laukoi pallon pisteeltä varmasti verkon perukoille ja Jaro siirtyi 2–1-johtoon.
Kauden avaustappion uhka leijui jo TPS:n yllä, mutta turkulaisjoukkue näytti jälleen sitkeytensä ja taistelutahtonsa. Tepsin vapaapotkukuvio tuotti tulosta ja Theodoros Tsirigotis pääsi pukkaamaan maalin edustalta 2–2-tasoituksen juuri, kun pelikellon viisari oli jo kääntynyt lisäajan puolelle. Tärkeä tasoitus syntyi pitkän reissun tehneiden TPS-kannattajien edessä, ja turkulaisten kannattajakatsomosta kajahtikin iloinen mukaelma Marion Rungin Tipi-tii-kappaleesta ”Tsirin” viime hetkien maalin kunniaksi: Tsiri-tsii, Tsiri-Tsiri-Tsiri-tsii…
– Tunnelma Pietarsaaressa oli tänään huippuluokkaa. Ensiksi haluan sanoa, että mielestäni päävalmentaja Jens Karlsson on tehnyt hyvää työtä Jarossa, ja he olisivat ansainneet enemmän kauden alussa. Jaro on pelannut hyvällä tasolla ja oli meille kova haaste. Me olemme puhuneet joukkueessamme siitä, että täytyy mennä niin sanotusti limitille asti. Sitä rajaa emme ole vielä täysin löytäneet. Olemme kuitenkin kamppailleet hyvin. Sitoutumisemme ja kamppailuvalmiutemme olivat jälleen kunnossa ja ne ovat asioita, joista meidän joukkueessamme ei neuvotella. Pojat tekivät hyvää työtä. Otetaan piste vastaan, jatketaan eteenpäin ja lähdetään keskityymään HJK-otteluun, summasi ajatuksiaan pelin jälkeen TPS:n päävalmentaja Ivan Piñol.
TPS jatkaa pelejään seuraavaksi kotiyleisön edessä, kun mustavalkoiset isännöivät HJK:ta Veritas Stadionilla perjantaina 8.5. kello 18.00. Liput matsiin voit ostaa jo nyt ennakkoon edullisemmin Lippu.fin verkkokaupasta.
Lopputulos:
FF Jaro – TPS 2–2 (1–1)
Ottelun maalit:
32 min 1–0 Herman Sjögrell
45+2 min 1–1 Albijon Muzaci (Matej Hradecky)
54 min 2–1 Herman Sjögrell (rp.)
90+1 min 2–2 Theodoros Tsirigotis (Eetu Turkki)
TPS:n kokoonpano:
Elmo Henriksson (MV)
Oscar Häggström (62 min Miika Kauppila)
Eetu Turkki
Pau Juvanteny (83 min Lasse Ikonen)
Marius Könkkölä
Elmer Vauhkonen (83 min Samuel Anini Jr.)
Theodoros Tsirigotis
Matej Hradecky
Timo Zaal
Albijon Muzaci (C)
Tobias Karkulowski (62 min Atte Sihvonen)
Erotuomari: Mohammad Al-Elmara
Pelipaikka: Project Liv Arena, Pietarsaari
Yleisömäärä: 1864
Sää: 15°, puolipilvistä ja poutaa
Seuraava ottelu: Pe 8.5. klo 18.00 TPS–HJK, Veritas Stadion.