TPS kohtaa JPY:n LähiTapiola-areenalla tänään torstaina klo 12 alkaen

TPS kohtaa harjoitusottelussa Jalkapallon Pelaajayhdistyksen (JPY) sopimuksettomien pelaajien joukkueen torstaina 12.12. Ottelu alkaa klo 12.00 LähiTapiola-areenalla (Nummisuutarinkatu 3, 21280 Turku). Otteluun on vapaa sisäänpääsy. Ottelusta ei ole luvassa livelähetystä. TPS:n Twitter-tili välittää ottelun tärkeimmät tapahtumat reaaliajassa.

TPS:n päävalmentaja Tommi Pikkarainen peluuttaa ottelussa seuran omia sopimuspelaajia sekä myös ulkomaisia testipelaajia. Loppu TPS:n joukkueesta täydentyy seuran omilla sopimuksettomilla pelaajilla sekä junioripelaajilla.

TPS kohtasi JPY:n joukkueen tämän vuoden helmikuussa LähiTapiola-areenalla ja voitti silloin Mika Ääritalon maalilla 1-0.

– Tämä on se kauden ensimmäinen harjoitusottelumme, missä päästään vähän näkemään, että missä nyt mennään. Mukana on paljon testipelaajia, osa tulee ulkomailta ja osa on omia junioreitamme. Neljä viikkoa on jo harjoiteltu ja tällainen ottelutapahtuma on oikein tervetullut tähän väliin, TPS-luotsi Tommi Pikkarainen kiittelee.

– Mikan valmentamalle joukkueellehan ei saa tietenkään myös hävitä, eli koetetaan mielellään poistua kentältä voittajanakin vielä. Mika on varmasti joukkoineen asiasta eri mieltä. Jalkapallon Pelaajayhdistyksen kanssa on aina mukava tehdä yhteistyötä ja saamme varmasti ihan kivan yhteisen tapahtuman aikaseksi, Pikkarainen uskoo.

Harjoitusottelun erikoisuutena on se, että molempien joukkueiden maalivahtivalmennuksesta vastaa Mikko Känkänen.

TPS:n avauskokoonpano torstain JPY-otteluun:

Avaus: Jere Koponen, Sami Rähmönen – Rasmus Holma – Juhani Pikkarainen – Tatu Varmanen,  Enoch Andoh – Lautaro Disanto – Jesper Karlsson – Oskari Jakonen, Mika Ääritalo – Onnipekka Pajula.

Vaihdossa: Joel Palken, Vilho Heikkinen, Pekka Mattila, Jami Siirtola, Santeri Pohjalainen, Niklas Pyyhtiä, Joakim Latonen ja Kabamba Tumba Kalabatama.

Taustat: Päävalmentaja Tommi Pikkarainen, valmentaja Joonas Laurikainen, fysiikkavalmentaja Simone Lucchesi, maalivahtivalmentaja Mikko Känkänen, fysio Markus Kemppainen, huoltaja Tapani Elmeranta ja joukkueenjohtaja Jani Tuomala.

Mika Laurikaisen valmentaman JPY:n joukkueen kokoonpano sekä taustat torstaiseen otteluun:

Maalivahdit: Aati Riihimäki ja Jiri Koski.

Kenttäpelaajat: 2 Jimi Kyytsönen, 3 Pasi Forsman, 4 Akim Sairinen, 5 Jarkko Heimonen, 6 Reza Heidari, 7 Aleksi Ikonen, 8 Egzon Avdi, 9 Reko Räsänen, 10 Washilly Tshibasu, 11 Topi Järvinen, 13 Leevi Saikkonen, 14 Joona Tapani, 17 Mosawer Ahadi, 19 Juuso Laitinen, 20 Matias Lahti ja 21 Jonathan Ndongala.

Taustat: Päävalmentaja Mika Laurikainen, valmentaja David Moore, maalivahtivalmentaja Mikko Känkänen, fysio Ari Alonen, huoltaja Gunnar Yliharju, manageri Markus Juhola, joukkueenjohtajat Aku Tervaniemi ja Panu Autio.

Lisää uutisia