TPS Juniorijalkapallon vuoden 2025 seurakyselyyn tuli lopulta yhteensä yli 180 vastausta, joista 146 vanhemmilta ja 36 toimihenkilöiltä. Vanhempien ryhmän vastausprosentiksi muodostui noin 20 % ja toimihenkilöiden noin 19 %, joita kumpaakin voi pitää vähintään kohtuullisena.
Viime vuoteen verrattuna vastaajamäärissä tapahtui jonkin verran nousua vanhempien osalta, sillä vuoden 2024 seurakyselyyn tuli vastauksia vanhemmilta 115. Toimihenkilöidenkin osalta vastaajamäärä pysyi lähes samana, sillä viime vuoden kyselyyn vastauksia tuli 39.
Kun viime vuonna vanhempien kyselyyn vain kahdesta joukkueesta tuli 10 vastausta tai enemmän, oli tuo lukema tänä vuonna viisi joukkuetta. Näin kyselyn tulokseen ei vaikuttanut muutaman joukkueen toiminta yhtä selvästi kuin viime vuoden kyselyssä.
Ilahduttavaa oli havaita, että tyytyväisyys harrastukseen kokonaisuutena sekä tyytyväisyys joukkueen valmennukseen olivat kumpikin hienoisessa kasvussa. Samoin tyytyväisyys toiminnan hinta-laatu-suhteeseen sekä toimintamaksun tasoon suhteessa toiminnan määrään ja laatuun pysyi käytännössä viime vuoden tasolla, joten näiltä osin kehitykseen voi olla varovaisen tyytyväinen.
Onnistuimme tänä vuonna saamaan vanhempia osallistumaan kyselyyn viime vuotta laajemmalla rintamalla, ja näin kyselyn tulokset ovat jonkin verran viime vuotta luotettavimpia. Onkin hienoa nähdä, että kaikkein tärkeimpien osa-alueiden osalta tilanteen nähdään kehittyneen. Kaikkien osa-alueiden osalta tilanne ei toki ole sama, eli kehitys ei ole jatkunut yhtä positiivisena. Erityisesti mielikuva-osiossa laskua on tullut, ja myös viestinnässä meillä on kehitettävää, joten vaikka olemme osin onnistuneet, on meillä edelleen töitä tehtävänä. Toki kokonaistaso on edelleen hyvä, joten jatkamme työntekoa hyvältä pohjalta, toteaa TPS Juniorijalkapallon toiminnanjohtaja Kim Ekroos.
Toimihenkilöiden kyselyssä vastaajamäärä oli hieman laskenut, ja samoin oli tyytyväisyys lähes joka osa-alueella. Toki toimihenkilöidenkin osalta kokonaistaso on edelleen hyvä, ja NPS-lukema kysymyksen ”Miten todennäköisesti suosittelisit toimintaamme esimerkiksi ystävälle tai työtoverille”-kysymyksen osalta oli asteikon tasolla ”todella hyvä”.
Käymme elokuussa joukkueiden toimihenkilöiden kanssa kyselyn tulokset yhdessä läpi. Näin pääsemme paremmin pureutumaan kehityskohteisiin ja auttamaan myös korvaamatonta työtä tekeviä vapaaehtoistoimijoitamme työssään, Ekroos jatkaa.
Kyselyiden tulokset vahvistavat jälleen käsitystä, että olemme toimintamme osalta hyvällä tasolla ja hyvällä tiellä, mutta että kehityskohteita löytyy, ja niiden eteen tulee tehdä lujasti töitä. Tavoitteidemme saavuttamiseksi tulemme siis jatkamaan kehitystyötä strategiamme mukaisesti, pitäen seuraavat asiat keskiössä:
- Jatkamme panostusta osaamiseen ja toiminnan laadun kehittämiseen
- Jatkamme panostusta toiminnan tasalaatuisuuteen ja yhdenvertaisuuteen
- Pyrimme kehittämään toimintaa ilman, että kustannustaso merkittävästi nousisi ja pyrimme kehittämään talouskokonaisuuttamme niin, että toiminnan kokonaiskulut ovat vieläkin avoimemmin esitetyt ja ennustettavammat
- Panostamme yhä yhteisöömme – yhteisöllisyyden kehittämiseen, avoimuuteen ja osallistamiseen
- Panostamme voimakkaasti harrastajamäärän kasvattamiseen
- Lisäämme yhdessä joukkueiden toimihenkilöiden kanssa vapaaehtoisten tukemista heidän tarpeidensa mukaisesti
- Kehitämme niin ulkoista kuin sisäistäkin viestintäämme
Aiemminkin kirjoitetun ja puhutun mukaisesti puheet ovat puheita ja suunnitelmat papereita – vain tekeminen ratkaisee. Jatkamme työntekoa ja osallistamme siihen työhön myös joukkueiden toimihenkilöitä, jotta saamme seuran osaamisen hyödynnettyä parhaalla mahdollisella tavalla.
Kyselyiden koonnit ja yhteenveto kokonaisuudessaan toimitetaan joukkueille, ja niitä puretaan vielä tarkemmin yhdessä seuraavassa joukkueenjohtajainfossa elokuussa 2025. TPS kiittää kaikkia kyselyyn vastanneita.
Kiitos kaikille kyselyihin vastanneille osallistumisestanne seuramme kehittämiseen! Toivotan koko seuran puolesta hyvää kesää ja menestystä loppukauteen, Ekroos päättää.
Alla nostoja vuoden 2025 seurakyselystä. Kuvan suuremman version saat esiin sitä klikkaamalla.













Seurakyselyn yhteydessä järjestetyssä arvonnassa onnetar suosi seuraavia vastaajia:
Edustusjoukkueiden nimikirjoituksin varustettu pelipaita
Mikko Heikkilä
Katariina Ahtola-Rajala
Kahden hengen VIP-paketti miesten edustusjoukkueen kotiotteluun
Voittaja ei halua nimeään julkaistavan
Leo Jashari
Kaksi yhteiskausikorttia loppukauden otteluihin
Petri Paloniemi
Heidi Joensuu
TPS-kaulahuivi
Voittaja ei halua nimeään julkaistavan
Anniina Tolonen
TPS-muki
Marko Ahlas
Juhani Koivuviita
Voittajille on ilmoitettu voitosta henkilökohtaisesti sähköpostilla. Onnittelut voittajille!