TPS Juniorijalkapallon toimintamaksut 2024

Hyvät tepsiläiset, 

syksy on edennyt jo pitkälle, kuten on myös seuran talouden suunnittelu kaudelle 2024. Tavoitteemme on olla myös talousasioiden kanssa jatkossa aiemmin valmiina, mutta vielä tänä vuonna kiinni kurottavaa on ollut niin paljon, ettemme ole tähän tavoitteeseen täysimääräisesti päässeet. Jatkossa olemme tässäkin varmasti parempia. 

Tulevallakin kaudella maksujen perusrakenne on:  

 • Toimintamaksu: seura laskuttaa pelaajiltaan toimintamaksua, jonka voi jakaa joko kuukausieriin tai vaikkapa kahteen erään.  
 • Olosuhdemaksu (talvikausi): Toimintamaksun lisäksi talvikaudelta laskutetaan olosuhdemaksua, jonka lisäksi joukkue kerää omaa maksuaan kattaakseen kulut, jotka eivät sisälly toiminta- ja olosuhdekuluihin.
  • Yksi näistä erikseen joukkueelta laskutetuista kuluista, ”taloushallintomaksu”, liitetään osaksi seuran toimintamaksua. Se ei siis nosta kokonaiskuluja, vaan se on maksettu erillisellä laskulla osana joukkueen laskutusta. Alla tämä avataan vielä tarkemmin. 

Niin toiminta- kuin olosuhdemaksuun tehdään maltillinen korotus, jotta yleisesti kohonneisiin kustannuksiin pystytään vastaamaan. Seura on jo vuoden 2023 aikana tehnyt lukuisia tehostamistoimenpiteitä, jotta korotusten taso on pystytty pitämään mahdollisimman pienenä. Tehostamistoimenpiteet jatkuvat myös myynnin ja varainhankinnan osalta. Lisäksi varaamme oikeuden korottaa toimintamaksua huhtikuussa tehtävän yleisen tarkastuspisteen jälkeen. Haluamme tällä tarkastuksella varmistaa maksuvalmiutemme koko kauden ajaksi ilman, että nostamme tässä vaiheessa maksua jo valmiiksi tai varmuuden vuoksi. Teemme uuden korotuksen vain, jos se on ehdottoman tarpeellinen. Korotus noudattelisi toteutuessaan samaa prosentuaalista mittakaavaa kuin nyt kausien välillä tehtävä korotus. 

Maksuja korotetaan vain ja ainoastaan siksi, että pystymme tarjoamaan Teille yhä parempaa ja laadukkaampaa toimintaa sen kaikilla mittareilla. 

Seuran toimintamaksu 2023-2024 

Jokainen juniori-ikäluokka (P/T7-P20) maksaa toimintamaksua, joka kuukausittaisiin maksueriin jaettuna on 67 euroa. Toimintamaksun lisäksi aiemmin erikseen joukkueiden kautta laskutettu (jo olemassa oleva kulu, ei uusi maksu) taloushallintomaksu nostaa kuukausittaista toimintamaksua yhteensä 5 euroa / kuukausi.  

 • Toimintamaksun kuukausierä 2024 on siis 67+5=72€/kk (kaikki juniori-ikäluokat P/T7-P20).

Toimintamaksua laskutetaan ajalta marraskuu 2023-lokakuu 2024 (edellinen kausi: joulukuu2022-lokakuu 2023). Kauden toimintamaksun voi suorittaa halutessaan myös esimerkiksi yhdessä tai kahdessa erässä.  

Edelliseen kauteen nähden toimintamaksua laskutetaan koko kauden ajalta, joten pääosin korotus on vuositasolla 67 euroa. Selkein korotus tapahtuu nuorempien tyttöjen toimintamaksuissa (edellinen kausi: T2013 – T2016: 55 €/kk), jotka yhdenmukaistamme poikien maksun tasolle, sillä perusteita poikia alhaisempaan maksuun ole.  

Seuran toimintamaksu sisältää: 

 • Vastuuvalmennuksen 
 • Valmennuspäällikön palvelut 
 • Valmennuksen tuen, tutoroinnin ja koulutuksen 
 • Seuran hallintopalvelut
  • Hallinnon työntekijät 
  • Jäsenpalvelut 
  • Taloushallinto 
  • Joukkueiden toiminnanohjaus 
  • Hallinnon kiinteät kulut ja IT-kulut 
 • Vuosittain erikseen päätettävä varuste (kaudella 2024 harjoituspaita/varapelipaita) 
 • Sarjan ilmoittautumismaksut (1 sarja/joukkue) 
 • Joukkueiden toimihenkilöiden tukipalvelut 
 • Seuran tapahtumat (mm. Talviliiga, Aura Cup, seurapäivät yms.)
  • Tapahtumatoiminnon henkilöresurssit 
  • Mikäli päättäjäiset järjestetään muutaman vuoden tauon jälkeen laivalla, tulee tästä pelaajille maksettavaksi pieni omavastuuosuus 

Olosuhdemaksu 2023-2024 

Viime talvena isona haasteena maksujen ja vuorojen suhteen oli se, että osa joukkueista maksoi olosuhdemaksuja, mutta ei päässyt kunnolla harjoittelemaan sisätiloissa. Tulevanakin talvena seuran olosuhdekulujen maksutaakkaa tasataan, jotta meillä kaikilla on nyt ja tulevaisuudessa mahdollisuus parhaisiin olosuhteisiin, mitä Turun alueelta on saatavilla. Nyt jokainen joukkue pääsee kuitenkin harjoittelemaan vähintään viikoittain halliolosuhteissa. Maksuja kuitenkin kohdistetaan viime talvea voimakkaammin niihin ikäluokkiin, jotka halliolosuhteita eniten pääsevät hyödyntämään. 

Aloittavan ikäluokan osalta maksu on viime talven tasolla, kuten on myös vanhempien ikäluokkien osalta. Eniten vuoroja käyttävien ikäluokkien osalta maksua korotetaan. Päivitetyt maksut näkyvät alla. 

Olosuhdemaksut marraskuu 2023-maaliskuu 2024:

 • P/T14 (2010) – P20/T18: 60€/kk 
 • P/T8 (2016)-P/T13 (2011): 63,50€/kk 
 • P/T7 (2017): 30€/kk 

Tällä maksulogiikalla pystymme takaamaan paitsi alueen mittakaavassa erinomaiset halliolosuhteet, myös riittävän määrän vuoroja lämmitetyiltä ulkokentiltä; kun osa joukkueista harjoittelee ulkokentillä tai kaupungin halliolosuhteissa, takaamme seuralle kokonaisuudessaan parhaat mahdolliset olosuhteet. 

Seuran olosuhdemaksu sisältää: 

 • Maksulliset hallivuorot 
 • Seuran oman kentän (Poropuiston) vuorot, huollon ja hallinnoinnin 
 • Vuorojen hallinnointi (henkilöresurssit, IT-kulut) 

Jäsenmaksu 2024 

Seura laskuttaa kerran vuodessa kaikilta pelaajajäseniltään (sekä kannatusjäseniltään) jäsenmaksun, jonka suuruus määritellään vuosittain TPS Juniorijalkapallo ry:n syyskokouksessa syys-lokakuussa. Vuoden 2024 jäsenmaksu laskutetaan huhtikuussa 2024 ja vahvistetaan 31.10.2023 järjestettävässä syyskokouksessa. Vuonna 2023 jäsenmaksu oli 30 euroa. 

Muut maksut 2024 

 • Seuran toiminta- ja olosuhdemaksujen lisäksi pelaajien kuluihin lukeutuvat joukkueittain vaihtelevat kulut: 
 • Pelipassi ja riittävä vakuutus 
 • Peli- ja harjoitusvarusteet (seura toimittaa joukkueille ennen kauden 2024 alkua varusteohjeistuksen/suosituksen, jonka avulla myös varustekulujen hahmottaminen helpottuu) 
 • Apuvalmentajien ja tukitoimintojen (mm. maalivahtivalmennus, fysiikkavalmennus) kulut (laskutetaan joukkueilta erikseen ilmoitettavan aikataulun mukaisesti) 
 • Oheisharjoittelukulut (esim. kuntosalikulut) 
 • Ottelu- ja turnauskulut (ylimääräiset sarjamaksut, erotuomarikulut, turnauskulut) 
 • Matka-, majoitus- ja ruokailukulut 

Talous 2025 

Kauden 2025 osalta talouden suunnittelu on jo aloitettu. Turun kaupungin olosuhdekustannus- ja avustusuudistusten (mm. harrastekortti turkulaisille) myötä toimintamaksujen rakenne tulee muuttumaan. Tiedotamme aiheesta kauden 2024 aikana hyvissä ajoin ja kerromme mahdollisista muutoksista, joita maksuihin tulee. 

Aikuisjoukkueiden maksut 2024 

Aikuisjoukkueiden (2-, 3-joukkueet ja vastaavat, KKI-ikäluokat) pelaajat maksavat seuralle vuosittaisen jäsenmaksun. Muut maksut vahvistetaan erikseen loka-marraskuussa 2023. 

Lisää uutisia