TPS jalkapallon Kunniagalleria julkistetaan 6.9. pelattavan TPS – AC Kajaani -ottelun yhteydessä

Turun Palloseura perustettiin tiistaina 24.10.1922. Perustamiskokous pidettiin Brahenkadun Kahvi-Salongeissa. Seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Uuno Mäki. TPS:n toiminnassa on ollut mukana jo lähes vuosisadan mittaisen tarinan aikana tuhansia ihmisiä. TPS jalkapallo on kartoittanut nyt ne henkilöt, joiden toiminta ja teot ovat olleet erityisen merkittäviä seuran historian aikana eri aikakausina. TPS jalkapallo avaa näitä erityisen ansioituneita henkilöitä varten oman mustavalkoisen Kunniagallerian.

TPS:n Kunniagalleriaan nimetään ensimmäiseksi 12 henkilöä, joiden nimet julkistetaan 6.9. pelattavan TPS – AC Kajaani -ottelun yhteydessä. TPS Kunniagallerian virallinen julkistamistilaisuus alkaa Veritas Stadionilla klo 17.00 ja tilaisuuteen on kutsuttu paikan päälle myös muita entisiä TPS-pelaajia, seuran taustavaikuttajia sekä Kunniagallerian jäsenten omaisia. Emme ole varmastikaan tavoittaneet omien kanaviemme kautta kaikkia kutsun ansainneita, joten pyydämme ottamaan yhteyttä TPS:n toimistoon (fc.toimisto[at]tps.fi), mikäli haluat ilmoittautua mukaan tähän historialliseen tapahtumaan.
 

Lisää uutisia