TPS:n edustusjoukkueiden toiminnasta vastaavan FC TPS Turku Oy:n organisaatio on vahvistunut kehitysjohtaja Arttu Kairistolla, jonka pesti mahdollistui TL Projects Oy:n kanssa tehtävällä yhteistyöllä. Yhteistyön myötä Kairisto ja TL Projects tuovat lisäkäsiä niin operatiiviseen toimintaan kuin toiminnan kehittämiseenkin.
– Meillä oli organisaatiossa selvä tarve uudelle tekijälle, mutta taloudelliset raamit eivät mahdollistaneet suuria mullistuksia tai uusia päätoimisia rekrytointeja myyntijohtajan lisäksi. TL Projectsin tarjoama yhteistyömalli avasi meille mahdollisuuden leventää organisaatiotamme tavalla, joka ei ilman yhteistyötä olisi ollut mahdollista, joten nyt tehty sopimus on meille merkittävä apu. Se tuo meille niin operatiiviseen työskentelyyn kuin kehitystyöhönkin uusia mahdollisuuksia sekä paljon kaivattuja lisäkäsiä. Tämän myötä meillä on käynnissä olevalle kaudelle enemmän ihmisiä eri rooleissa jakamassa kuormaa ja toteuttamassa kauden toimintasuunnitelmaa, kertoo FC TPS Turku Oy:n operatiivinen johtaja Kim Ekroos.
FC TPS Turku Oy:n urheilutoimenjohtajana aloitti syyskuussa 2024 Kasper Hämäläinen, joka työssään vastaa seuran miesten edustusjoukkueen urheilutoiminnasta ja GANT-akatemiasta. Marras–joulukuun taitteessa TPS vahvisti organisaatiotaan myyntijohtaja Jani Rantasella, jonka tueksi yritysmyyntiin perustettiin pro bono -hengessä toimiva myyntiryhmä. Lisäksi seuran yritysmyyntiä tekevät ostopalveluna Procito Oy sekä Henri Tuhkala.
Kansallisessa Ykkösessä pelaavan TPS:n naisten edustusjoukkueen toimintaa kehittämään on perustettu ohjausryhmä, jonka puheenjohtajana toimii Tomi Virtanen, ja johon vahvaa näkemystä ja kokemusta urheilutoiminnan kehittämiseen tuo TPS:n seuralegenda, 259 ottelua mustavalkoisissa pelannut Mira Andersson.
Kim Ekroos toimii oman toimensa ohella FC TPS Turku Oy:n operatiivisena johtajana, päätyönään TPS Juniorijalkapallo Ry:n toiminnanjohtajan tehtävät.
– Kauden aikana tavoitteenamme on tasapainottaa yhtiön talous ja saada sen toimintaedellytykset kuntoon, jotta pääsemme valmistautumaan kauteen 2026 hyvissä ajoin ja paremmista lähtökohdista. Vaikeista lähtökohdista johtuen kohtaamme varmasti edelleen haasteita, mutta pyrimme kääntämään ne yksi kerrallaan mahdollisuuksiksi ja suuntaamaan katseet pysyvästi eteenpäin.
Juniorijalkapallon puolella organisaatiota on kehitetty määrätietoisesti jo kahden vuoden ajan, ja nyt yhtiön organisaatioon tehdyt muutokset tukevat myös tätä kehitystyötä.
– Rakennamme yhtenäistä TPS Jalkapalloa, joten on tärkeää varmistaa, että koko organisaatio kulkee samaan suuntaan ja että kaikki toimenpiteet vahvistavat kokonaisuutta ja yhteisiä tavoitteita. Vuonna 2022 solmittu FC TPS Turku Oy:n ja TPS Juniorijalkapallo Ry:n yhteistyösopimus on ollut tärkeä askel tähän suuntaan, ja nyt muutosten myötä on myös otollinen hetki päivittää tämä sopimus vastaamaan nykytilannetta ja tulevaisuuden visiota, sanoo Ekroos.
