TPS ja SPL:n Länsi-Suomen piiri jakoivat tunnustuksia lauantaina

Turun Palloseura ry ja Suomen Palloliiton Länsi-Suomen piiri jakoivat tunnustuksia viime lauantaisen TPS-IF Gnistan -ottelun tauolla.

Turun Palloseura ry on kutsunut yhdistyksen järjestyksessään kuudenneksi kunniajäseneksi Aimo Moisanderin. Moisander on pitkän linjan tepsiläinen jo yli 40 vuoden ajalta. Hän valmensi TPS:n naisten edustusjoukkueen sen historian toistaiseksi ainoaan Suomen mestaruuteen vuonna 1978. Hän on toiminut TPS jalkapallon johtokunnassa, FC TPS Turku Oy:n hallituksessa sekä TPS juniorijalkapallon puheenjohtajana. Hänellä on ollut myös useita eri luottamustehtäviä Suomen Palloliitossa, kuten jäsenyys sen ylimmissä päätöselimissä, liittovaltuustossa ja liittohallituksessa.

Vuodesta 2008 lähtien FC TPS Turku Oy:n sekä myöhemmin TPS juniorijalkapallon toimistopäällikkönä toiminut Johanna Leppänen sai puolestaan TPS:n hopeisen ansiomerkin. Myös Leppäsellä on ollut useita eri luottamustehtäviä niin Suomen Palloliitossa kuin Veikkausliigassakin.

Kunnianosoitukset heille luovutti Turun Palloseura ry:n varapuheenjohtaja Teppo Virta.

Pitkäaikainen TPS-valmentaja ja aktiivitoimija Klaus Blomroos sai puolestaan Suomen Palloliiton Länsi-Suomen piirin Respect–elämänura –palkinnon.

SPL:n Länsi-Suomen piirin Vuoden Nuori Pelaaja –palkinnon sai puolestaan Anna Koivunen. Annan palkintoon vaikuttivat hienot otteet tällä kaudella TPS:n riveissä T18-ikäluokan SM-sarjajoukkueessa sekä oman ikäluokan maajoukkueessa.

Nämä kunnianosoitukset luovutti Suomen Palloliiton Länsi-Suomen piirin puheenjohtaja Ari Murtonen sekä piirijohtaja Jouni Koivuniemi.

TPS onnittelee kaikkia näitä neljää ansaituista tunnustuksista!

TPS voitti P20-ikäluokan Suomen mestaruuden tänä vuonna jo kolmannen kerran peräkkäin. Tuoreet Suomen mestarit saapuivat myös TPS-IF Gnistan -ottelun tauolla kentälle esittäytymään. Suomen mestareita muisti seuran puolesta TPS juniorijalkapallon puheenjohtaja Teppo Virta sekä seurasihteeri Renja Talske.

TPS:n Suomen mestarijoukkue halusi omasta puolestaan vielä kiittää Heikki Suhosta. TPS-legneda kävi pitämässä joukkueen mestaruusjuhlissa puheen aiheesta ”tepsiläisyys”. Tästä kiitokseksi TPS:n kultajoukkue lahjoitti Heikki Suhoselle itse tekemänsä upean taulun. Taulun Suhoselle luovutti joukkueen kapteeni Anselmi Niukko.

Lisää uutisia