TPS ja maalivahtivalmennuksen vastaava Nico Pesu solmivat kaksivuotisen jatkosopimuksen

TPS Juniorijalkapallon maalivahtivalmennuksesta vastannut Nico Pesu jatkaa seuran maalivahtivalmennuksessa myös seuraavat kaksi vuotta, kun osapuolet tekivät kaudet 2027 ja 2028 kattavan jatkosopimuksen.

Pesu on kantanut vastuullaan vastuun junioripuolen maalivahtivalmennuksen johtamisesta ja koordinoinnista, ja on sen lisäksi itse vastuussa kaikkien TPS:n 10–15-vuotiaiden maalivahtien kenttävalmennuksesta.

– Nico on vahvan ammattitaidon omaava, edelleen nuori valmentaja, joka on tehnyt maalivahtiemme kanssa erinomaista työtä. Nico on ollut luomassa heille entistä paremmat edellytykset kehittyä kohti ikäluokan alueellista ja kansallista huippua ja kohti edustusjoukkueitamme, toteaa TPS Juniorijalkapallon valmennuspäällikkö Miro Varhelahti.

Miesten edustusjoukkueen maalivahtivalmentajana alkukaudesta aloittanut Jorge Marugán toimii jatkossakin poikien huippuvaiheen maalivahtivalmentajana. Tavoite on jatkaa myös tyttöjen huippuvaiheessa toimivan Sami Kolehmaisen kanssa, mutta keskustelut hänen kanssaan ovat vielä hieman kesken.

– Meillä on kolme erinomaista valmentajaa, jotka kaikki ovat osoittaneet työnsä laadulla sopivansa omiin rooleihinsa paremmin kuin hyvin. Jos, ja toivon mukaan kun pääsemme Samin kanssa sopimukseen, haemme vielä alle 10-vuotiaiden toimintaan yhtä-kahta maalivahtivalmentajaa, jotta myös tämä osa-alue olisi hyvissä käsissä ja kunkin työkuorma sopivan kokoinen. Olemme erittäin tyytyväisiä, että meillä on Nicon tasoinen ammattilainen vastaamassa isosta kokonaisuudesta ja hänen tukenaan kovan luokan tekijöitä kantamassa isoa vastuuta tepsiläisten maalivahtien kehittymisestä jatkossakin, valmennuspäällikkö Varhelahti päättää.

Myös Pesu itse on hyvin tyytyväinen jatkosopimuksesta ja iloinen, että pääsee jatkamaan nousujohteista työtään TPS:n riveissä.

– Hyvällä fiiliksellä jatkan Tepsissä! Seurassa on paljon motivoituneita ja potentiaalisia maalivahteja, joiden kanssa on ilo tehdä töitä. On hienoa päästä jatkamaan heidän kehitystään ja olla mukana arjessa. Meillä on myös erittäin ammattitaitoinen maalivahtivalmentajien tiimi, joka tekee upeaa työtä maalivahtien kehityksen eteen, Pesu toteaa.

TPS Juniorijalkapallo julkistaa kauden 2027 valmentajakokonaisuuttaan tasaisin väliajoin elokuusta alkaen. Lisätietoja TPS Juniorijalkapallon urheilutoiminnasta antaa valmennuspäällikkö Miro Varhelahti: 044 544 9625 | miro.varhelahti@fctps.fi

Lisää uutisia