TPS ja GANT solmivat kolmivuotisen jatkosopimuksen akatemiayhteistyöstä

TPS ja GANT ovat solmineet uuden kolmivuotisen yhteistyösopimuksen seuran akatemiatoiminnan tukemisesta. Uusi yhteistyösopimus tarkoittaa samalla myös sitä, että TPS:n akatemiatoiminta tunnetaan myös jatkossa GANT-akatemian nimellä.

TPS:n GANT-akatemian perimmäisenä tarkoituksena on varmistaa seuran lahjakkaimpien nuorten pelaajien kokonaisvaltainen kehittyminen parhaassa mahdollisessa valmennuksessa, sekä parhaissa mahdollisissa olosuhteissa, seuran oman pelaajakehitysohjelman kautta.

Kaikille GANT-akatemian pelaajille laaditaan myös oma henkilökohtainen ja pitkäjänteinen kehityssuunnitelma, niin harjoitteluun kuin pelaamiseenkin. Suunnitelmassa huomioidaan myös maajoukkuetapahtumat ja mahdolliset kansainväliset seuravierailut. Lopullisena päämääränä on nostaa pelaajia TPS:n omaan edustusjoukkueeseen sekä sitä kautta myös kansainvälisille kentille.

– On aivan erinomainen uutinen, että yhteistyö jatkuu tässä muodossa. Meidän pitää varmistaa myös jatkossa, että lupaavat nuoret pelaajamme saavat kaiken mahdollisen avun ja tuen kehittymiselleen, TPS:n päävalmentaja Tommi Pikkarainen painottaa.

– Tulokset puhuvat aika hyvin puolestaan, kun mietitään ensimmäisten vuosien saldoa. GANT-akatemian kautta on noussut pelaajia edustukseen, meillä on säännöllisesti maajoukkuepelaajia eri ikäluokissa ja tätä reittiä pitkin on lähtenyt myös useita pelaajia ulkomaille, hän vielä muistuttaa.

GANT-akatemian johtajana jatkaa Tapio Hirvaskari, joka vastaa myös jatkossa koko akatemiatoiminnan kehitystyöstä ja koordinoinnista.

GANT-akatemian sopimuspelaajat:

Jesper Karlsson s. 2000, keskikenttäpelaaja
Patrik Koski s. 2004, puolustaja
Roope Pakkanen s. 2002, puolustaja
Santeri Pohjolainen s. 2002, keskikenttäpelaaja
Niklas Pyyhtiä s. 2003, keskikenttäpelaaja
Dren Ternava s. 2005, keskikenttäpelaaja
Otto Ohvo s. 2004, hyökkääjä

GANT-akatemian taustaryhmä:

Päävalmentaja Tommi Pikkarainen (urasuunnittelu ja sopimusasiat, edustusjoukkuevalmennus)
Talenttivalmentaja Joonas Laurikainen (valmennusohjelmien koordinointi ja yhteistyö joukkueiden kanssa)
Valmentajat Simone Lucchesi ja Mikko Hyyrynen (fyysiset ohjelmat, testaus, seuranta)
Fysioterapeutti Markus Kemppainen (fysioterapia, hoidot, kuntoutusohjelmat)
Hankintapäällikkö Jani Tuomala (varustehankinnat)
Huoltajat Tapani Elmeranta ja Juha Pyyhtiä (varustehuolto)
Terveystalon lääkäripalvelut edustusjoukkueen mallin mukaisesti
Akatemiajohtaja Tapio Hirvaskari (koko toiminnan kehitys ja koordinointi)

GANT-akatemiasta tähän mennessä maailmalle:

Abukar Mohamed -> SS Lazio (ITA)
Onni Valakari -> Tromsø IL (NOR)
Lucas Bergström -> Chelsea FC (ENG)
Nikolas Talo -> FC Groningen (HOL)
Onnipekka Pajula -> FC Groningen (HOL)


Lisää GANT-akatemiasta: https://fc.tps.fi/fi/seura/gant-akatemia

Lisää uutisia