TamUa koskevat päätökset pysyvät voimassa

Suomen Palloliiton valitusvaliokunta ja seuralisenssikomitea kokoontuivat 26.4. tahoillaan käsittelemään tapaus Tampere Unitedia.

Valitusvaliokunnan päätös

Valitusvaliokunta ei muuttanut kurinpitovaliokunnan päätöstä sulkea Tampere United Suomen Palloliiton kilpailuista kaudella 2011. Valitusvaliokunnan päätös löytyy kokonaisuudessaan tästä linkistä.

Seuralisenssikomitean päätös

Seuralisenssikomitea puolestaan päätti yksimielisesti peruuttaa Tampere Unitedin liigalisenssin kaudelle 2011. Seuralisenssikomitea totesi, että Tampere United on saanut erikseen tutkittavana olevaan yhteistyösopimukseen liittyvän rahallisen suoritteen, jonka merkitys seuran talouteen on jäänyt epäselväksi. Lisäksi Tampere United on erotettu Jalkapalloliiga ry:n jäsenyydestä. Tampere Unitedilta pyydettiin selvityksiä edellä mainittujen asioiden vaikutuksesta seuran talouteen.

Lisenssin myöntäjälle ei toimitettu sellaisia selvityksiä, jotka vahvistaisivat, että seura kykenee todennäköisesti jatkamaan toimintaansa jatkuvuuden periaatetta noudattaen vähintään lisenssikauden loppuun asti. Hakijalla on oikeus valittaa seuralisenssikomitean päätöksestä kirjallisesti valituslautakuntaan seitsemän päivän kuluessa tämän päätöksen tiedoksisaannista.

Lisää uutisia