Naisten liigan seurat perustivat Naistenliiga ry:n

Naistenliiga ry järjestäytyi ensimmäisen kerran naisten MM-karsintaottelun Suomi-Unkari yhteydessä 10.4. Helsingissä. Uuden perustetun yhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Peter Haldin (Kokkola F10) ja varapuheenjohtajaksi Vesa Kauppila (Kuopion Pallokissat). Yhdistyksen uusi sihteeri on Jarkko Okkonen (ONS).

Naistenliiga ry:n tavoitteena on Naistenl liigan näkyvyyden parantaminen, sekä liigaotteluiden yleisömäärän kasvattaminen 25-30 prosentilla jo kuluvalla kaudella yhdessä Suomen Palloliiton sekä Naisten liigassa pelaavien seurojen kanssa. Naistenliiga ry:n tehtävänä on edistää yleensäkin naisten ja tyttöjen jalkapalloa Suomessa.

TPS:n osalta Naisten liiga jatkuu ensi sunnuntaina, kun Kuopion Pallokissat saapuu Turkuun. Ottelu alkaa Urheilupuiston yläkentällä klo 16.00.

Lisää uutisia