Laitapuolustaja Vilho Heikkinen sopimukseen TPS:n kanssa

Laitapuolustaja Vilho Heikkinen on solminut kauden 2020 kattavan sopimuksen kasvattajaseuransa TPS:n kanssa. 20-vuotias Heikkinen pelasi kaudella 2019 TPS:n P20-ikäluokan joukkueessa sekä seuran reservijoukkueessa.

Vilho Heikkinen on muuten jo neljännen polven tepsiläinen. Hänen isoisoisänsä Uuno Mäki oli seuran perustaja sekä ensimmäinen puheenjohtaja vuosina 1922-41. Uuno Mäen poika Heikki Mäki on myös todellinen TPS-legenda, joka on ollut seuran toiminnassa mukana vuosikymmeniä. Hän on kirjoittanut muun muassa TPS:n juhlahistoriikit sekä pitänyt yllä TPS jalkapallon maineikkaita mustia kirjoja.

– Vilholla on upeaa sukutaustaa seurassa ja hän on tietysti meidän omia junioreitamme, hän on ollut minunkin silmien alla noin kahdeksan vuotta. Hänellä on kaikki pelimiehen ominaisuudet ja nyt on mahdollisuus nousta jo sinne miesten peleihin mukaan. Odotan häneltä paljon, TPS:n päävalmentaja Tommi Pikkarainen myöntää.

Kuva median käyttöön.


Lisää uutisia