Kansallisen Ykkösen TPS vahvistuu uudella pelaajalla, kun laitahyökkääjä Inka Kainulainen, 21, liittyy joukkueeseen yksivuotisella sopimuksella. Kainulainen siirtyy Turkuun Rauman Pallo-Iiroista.
Pohjois-Karjalan Juuassa syntynyt Kainulainen oli viime kaudella Pallo-Iirojen runkopelaajia Naisten Ykkösessä. Kainulainen pelasi raumalaisten riveissä 22 ottelua, kuuluen jokaisessa pelissä joukkueensa aloituskokoonpanoon. Naisten Ykköstä hän on pelannut aiemmin myös EBK:n ja FC Hertan riveissä. Kokemusta Naisten Ykkösen tasolta Kainulaisella onkin vyöllään jo 48 pelin verran.
– Olen tekninen ja taitava pelaaja, joka pystyy pelaamaan niin laitahyökkääjänä kuin kymppipaikallakin. Pystyn luomaan luovilla ratkaisuilla tilanteita joukkuekavereille ja myös itse viimeistelemään, Kainulainen sanoo.
– Inka on hyvä lisä joukkueeseemme. Hän tuo mukanaan kokemusta Ykkösen tasolta. Inka on työteliäs pelaaja, joka on hyvä laidan yksi vastaan yksi -tilanteissa, kuvailee uutta suojattiaan TPS:n päävalmentaja Petri Haapasalo.
TPS:n kausikortit kaudelle 2025 ovat nyt myynnissä Lippu.fin verkkokaupassa! Myyntiin on tälle vuodelle tuotu myös TPS:n naisten edustusjoukkueen oma tukikausikortti, jonka tuotto menee naisten edustuksen urheilutoiminnan kehittämiseen ja tukemiseen.
Pelaajaprofiili: Inka Kainulainen
- syntymäaika: 5.4.2003
- syntymäpaikka: Juuka
- kansalaisuus: suomi
- pituus: 167 cm
- pelipaikka: laitahyökkääjä
- vahvempi jalka: oikea
- sopimus TPS:n kanssa: 2025
- aiemmat seurat: JuPS, FC Hertta, EBK, Pallo-Iirot