Kohti yhtenäistä TPS Jalkapalloa – TPS:n seurajohto ja juniorivalmentajat tapasivat keskustelutilaisuudessa

TPS Jalkapallo aloitti tammikuussa seuran satavuotisjuhlavuoden merkittävällä sisäisellä yhteistyösopimuksella. Seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiö, FC TPS Turku Oy, sekä seuran junioritoiminnasta vastaava TPS Juniorijalkapallo ry solmivat keskinäisen yhteistyösopimuksen. Sopimus on konkreettinen askel kohti yhtenäistä TPS Jalkapalloa. TPS Jalkapallon taustaorganisaatioiden keskinäinen yhteistyösopimus kattaa nyt alkuun vuodet 2022–2024.

Alkuvuodesta julkaistu yhteistyösopimus sai kesällä tuekseen ulkoistamissopimuksen, jolla TPS Juniorijalkapallo ry ulkoistaa organisaationsa toiminnan johtamiseen liittyvät tehtävät FC TPS Turku Oy:lle. Ulkoistaminen toteutetaan siten, että TPS Juniorijalkapallo ry:n toimintaa koskeva päätösvalta säilyy kaikissa olosuhteissa TPS Juniorijalkapallo ry:llä. FC TPS Turku Oy huolehtii TPS Juniorijalkapallo ry:n hallinnon, taloushallinnon, urheilutoiminnan sekä projektien, tapahtumien ja iltapäiväkerhon johtamisesta.

Ulkoistamissopimuksen solmimisen yhteydessä FC TPS Turku Oy nimitti Ari Ahon TPS Juniorijalkapallo ry:n toiminnasta vastaavaksi johtajaksi. Lisäksi sopimusosapuolten hallitukset nimittivät Mika Laurikaisen TPS Jalkapallon urheilujohtajaksi. Laurikainen vastaa näin ollen koko TPS Jalkapallon urheilutoimintaan liittyvistä linjauksista.

TPS Jalkapallo järjesti taannoisen miesten edustusjoukkueen kotiottelun yhteydessä tapaamisen kaikille seuran juniorivalmentajille. Juniorivalmentajien lisäksi paikalla olivat TPS Juniorijalkapallo ry:n toiminnasta vastaava johtaja Ari Aho, FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Janne Kytölä ja TPS Jalkapallon urheilujohtaja Mika Laurikainen.

– Seurana kerroimme tapaamisessa, miten tämä yhdistymisprosessi jatkossa etenee ja minkälainen näkemys seurajohdolla ja hallituksella asiasta on. Oli hyvä kuulla puolin ja toisin, mitä ajatuksia yhdistyminen on herättänyt. Nyt tehdään pohjatyö huolella ja lähdetään askel kerrallaan kehittämään toimintaa, kertoo urheilujohtaja Mika Laurikainen.

– Tapaaminen tarjosi meille mahdollisuuden kuunnella, miten arki juniorivalmennuksessa sujuu, mitä hyvää toiminnassa on ja missä asioissa on petrattavaa. On tärkeää, että kaikilla on mahdollisuus tuoda oma mielipiteensä esiin, sanoo Laurikainen.

Lisää uutisia