Keskiviikon JJK-ottelu koko TPS:n yhteinen seurapäivä

TPS viettää tänään Veritas Stadionilla JJK-ottelussa historiallista seurapäivää. Kuten vaikkapa FC Barcelona, Djurgården tai AIK, TPS on monitoimiseura, jossa voi harrastaa niin salibandya, jalkapalloa kuin jääkiekkoakin. Eri lajeista huolimatta koko TPS:aa yhdistää muun muassa pitkät perinteet laadukkaasta juniorityöstä. TPS:n junioritoiminnassa onkin näissä kolmessa lajissa mukana yhteensä yli tuhat nuorta pelaajaa. Nämä juniorijoukkueet esittäytyvät kentällä yleisölle ennen TPS-JJK -ottelun alkua.

Kaikki seuran kolmen lajin juniorit marssivat Veritas Stadionin nurmelle klo 18.10 alkaen, joten kannattaa tulla katsomoon jo hyvissä ajoin toivottamaan juniorit kentälle raikuvien aplodien kera. Näitäkin nuoria lupauksia tullaan nimittäin varmasti näkemään tulevaisuudessa TPS:n edustusjoukkueissa. Kentältä juniorit siirtyvät stadionin päätykatsomoon, joka onkin jälleen kerran oikea TPS-pääty.

Ottelun tauolla nähdään vielä junioreiden edesottamuksia, kun jalkapallo-, jääkiekko-, ja salibandyjuniorit kamppailevat rangaistuspotkukilpailussa.

Tämä ensimmäinen jalkapallon, jääkiekon ja salibandyn yhteinen seurapäivä toimii hyvänä avauksena ensi vuonna alkavaan juhlavuoteen, jolloin TPS täyttää 90 vuotta. Seura onkin ollut jo lähes sata vuotta osa turkulaista historiaa. Tätä pitkää historiaa tulevat jatkamaan seuran nykyisetkin juniorit, lajirajoista riippumatta.

Lisää uutisia