Kansallisen Ykkösen tiukka taisto Yläkentällä päättyi Lahden vierasvoittoon

Jalkapallon Kansallinen Ykkönen jatkui perjantaina Urheilupuiston Yläkentällä TPS:n ja FC Lahden välisellä kamppailulla. Tiukan taiston jälkeen täyden pistepotin mukaansa nappasi FC Lahti lukemin 1–0.

Ottelun avauspuolikkaalla pelin tahtia määräsivät lahtelaisvieraat. Suoraviivaisesti hyökännyt Lahti onnistui löytämään lääkkeet TPS:n pelisuunnitelmaa vastaan. Pelin ainoa maali nähtiin avausjakson lopulla, kun Lahden Queenie Ziting Xiang laukoi nopean ja suoraviivaisen hyökkäyksen päätteeksi pallon tarkasti TPS-maalin takakulmaan.

– Ensimmäisellä puoliajalla emme varmaan saaneet kahta peräkkäistä syöttöä missään vaiheessa omille pelaajillemme. Se oli meiltä tosi kehno puoliaika. FC Lahden suoraviivainen pelityyli tuotti meille vaikeuksia. Lahti lähti nopeasti lyömään pitkää palloa, emmekä me oikein päässeet omaan tuttuun pelirytmiimme kiinni. Meidän olisi pitänyt paremmin pystyä voittamaan ykkös- ja kakkospallojen kaksinkamppailut ja lähteä siitä rakentamaan peliämme, analysoi TPS:n päävalmentaja Petri Haapasalo.

Pelin toiselle nelivitoselle TPS tuli hyvin sisään ja jahtasi ahnaasti tasoitusta. Tekopaikoille kotijoukkue pääsi, mutta viimeistely jätti toivomisen varaa.

– Toiselle puolikkaalle pystyimme petraamaan, ja se oli ihan ok esitys meiltä. Perisynti siinä kuitenkin iski, ettei saatu paikoista sisään. Oli läpiajoa, ja muutaman metrin päässä maalista lauottiin vielä omaa pelaajaa päin. Ihan voitettavissa peli olisi ollut, mietti Haapasalo.

Ottelun mustavalkoisiin ilonaiheisiin kuului nuoren TPS-kasvatin Aleksandra Laineen debyytti Kansallisessa Ykkösessä. Laine tuli vaihdosta kentälle tauolla ja toi hyvää energiaa TPS-hyökkäyksen laidalle. Viime kausina pelit ovat jääneet Laineella vähiin, mutta nyt nuori urheilija on päämäärätietoisella ja pitkäjänteisellä työnteolla pystynyt tekemään paluun pelikentille.

Laineen lisäksi alkukauden peleissä ensiesiintymisensä Kansallisessa Ykkösessä ovat tehneet nuoret Minea Järnström, Estella Mattila ja Elvi Manninen. Mainitusta kolmikosta Järnström oli FC Lahtea vastaan ensimmäistä kertaa avauskokoonpanossa ja kellotti täydet 90 peliminuuttia.

TPS:n pelit jatkuvat sunnuntaina 4.5. kotiottelulla Pallokerho Keski-Uuttamaata vastaan.

– Tällaisia pelejä, kuin tämä Lahti-peli oli, tulee nuorelle joukkueelle – se on luonnollista. Nyt oleellista on, että pystymme nostamaan tasoamme joukkueena seuraavaan otteluun. Haluan nähdä sunnuntaina sen, että me määräämme pelin tahdin alkuvihellyksestä lähtien.

Lopputulos:

TPS – FC Lahti 0–1 (0–1)

Ottelun maalit:

39 min 0–1 Queenie Ziting Xiang

Varoitukset:

TPS

FC Lahti

TPS:n kokoonpano:

Saga Helkelä (MV)
Hikaru Viherlaakso
Saana Latvalahti (89 min Inga Hannukainen)
Adeliina Laine
Veronika Laurén
Miina Kanerva (86 min Elvi Manninen)
Rosa Rantanen (C)
Jade Sinisalo
Minea Järnström
Alisa Ignatov
Jadelen Knös (46 min Aleksandra Laine)

Erotuomari: Santeri Ojala

Pelipaikka: Urheilupuiston Yläkenttä, Turku

Yleisömäärä: 173

Sää: 8°, puolipilvistä ja poutaa

Seuraava ottelu: Su 4.5. klo 15.30 TPS–PKKU, Urheilupuiston Yläkenttä.

Lisää uutisia