Jani Tuomala aloitti TPS jalkapallon hankintapäällikkönä

TPS:n edustusjoukkueen joukkueenjohtaja Jani Tuomala aloitti joulukuun alussa myös koko seuran uutena hankintapäällikkönä. Hänen uuden toimenkuvansa mahdollistavat oppisopimus sekä siihen liittyvät yhteistyökuviot. Tuomala kertoo oman laajentuneen toimenkuvansa vastuualueet sekä oman näkemyksensä siitä, miten TPS:n edustusjoukkueen uusi harjoituskausi on lähtenyt käyntiin.

Haastattelu TPS TV:ssä: https://tpstv.fi/jani-tuomala-aloitti-tps-jalkapallon-hankintapaallikkona/

41-vuotias Tuomala saapui TPS:n riveihin ensimmäistä kertaa jo vuonna 1999 seuran ykkösmaalivahdiksi. Kauden 2000 päätteeksi TPS joutui hakemaan uutta vauhtia Jalkapallon Ykkösestä. Tuomala oli nostamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan kauden 2002 päätteeksi. Tuomala pelasi TPS:n maalilla koko urallaan yhteensä 114 Veikkausliigaottelua sekä Ykkösen ja Veikkausliigan karsintasarjan ottelut siihen vielä päälle.

Tuomala on edustanut urallaan niin pelaajana kuin maalivahtivalmentajanakin myös muita seuroja, mutta hän on kuitenkin aina palannut takaisin TPS:n riveihin.  

Lisää uutisia