Ansioituneita tepsiläisiä palkittiin Turun Palloseuran juhlavuonna

Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää vuosittain liikunnan ja urheilun ansiomerkkejä suomalaisen liikuntakulttuurin ja urheilun parissa ansioituneille henkilöille. Turun Palloseuran satavuotisjuhlavuonna ministeriö palkitsi laajan joukon mustavalkoisia seuratoimijoita, jotka ovat omalla työpanoksellaan olleet rakentamassa turkulaisen sadan vuoden legendan tarinaa.

Pitkän elämänuran mustavalkoisessa seurayhteisössä tehnyt Aimo Moisander palkittiin Opetus- ja kulttuuriministeriön kultaisella ansioristillä. Moisander otti palkinnon vastaan iloisin ja nöyrin mielin Turun Palloseuran satavuotisjuhlagaalassa.

– Otan tämän kunnianosoituksen nöyränä vastaan. Eivät yhden miehen ansiot yksinään tähän oikeuta. Haluan kiittää kaikkia niitä hienoja ihmisiä, joiden kanssa olen saanut tehdä töitä Turun Palloseurassa. Ilman yhteistyötä tämä seura ei täyttäisi sataa vuotta, Moisander sanoo.

Aimo Moisanderilla itsellään ei ole pelaajataustaa. Pelikenttien taidokkaista suorituksista Moisanderien perheessä ovat vastanneet jalkapallon Suomen mestaruuden TPS:n naisissa voittanut Sirpa-vaimo sekä Tepsistä futisammattilaisiksi ponnistaneet pariskunnan kaksospojat, Niklas ja Henrik. Aimo Moisander itse on tehnyt Turun Palloseurassa yli viisikymmenvuotisen uran erilaisissa taustavaikuttajan tehtävissä.

– Ensimmäinen TPS-jäsenkorttini on päivätty päivämäärälle 1.4.1970. Tulin aikanaan seuraan juoniorivalmentajan tehtävää hoitamaan. Siihen aikaan oli yksi ryhmä valmentajia, jotka valmensivat kesällä jalkapalloa ja talvella jääkiekkoa. Toiminta oli aika pientä vielä silloin. Yksi johtokunta hoiti jalkapallon ja jääkiekon korkeimman sarjatason toiminnan, Aimo Moisander muistelee.

Juniorivalmentajan tehtävistä Aimo Moisander eteni TPS Jalkapallon naisten edustusjoukkueen valmentajaksi. Hän valmensi Tepsin naiset viidesti peräkkäin SM-mitaleille vuosina 1974–1978. ”Amin” valmennusura huipentui Tepsin naisten vuonna 1978 voittamaan historialliseen Suomen mestaruuteen.

Mestaruuteen päättyneen valmennusuransa jälkeen Moisander on toiminut Tepsissä monissa eri luottamustehtävissä. Hän on ollut mukana TPS Juniorijalkapallon hallintoryhmässä. Seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiössä, FC TPS Turku Oy:ssä, Moisander teki parikymmenvuotisen uran toimien sekä hallituksen jäsenenä että puheenjohtajana.

– Olen nähnyt TPS:n urheiluseurana ja nähnyt myös seuran kasvun suuria massoja liikuttavaksi yhteisöksi. Tepsin edustusjoukkueet tarjoavat urheiluviihdettä turkulaisille, mutta erityisen tärkeäksi näen sen, että tämä seura liikuttaa ihmisiä pojasta vaariin ja pikkutytöstä mummuun, Moisander tuumaa.

Aimo Moisanderin pitkään uraan on sisältynyt myös muita työtehtäviä suomalaisen jalkapallon parissa. Hän on työskennellyt naisten maajoukkueessa kakkosvalmentajana, minkä lisäksi hän on ollut mukana Suomen Palloliiton naisvaliokunnassa, futsalvaliokunnassa ja liittohallituksessa.

TPS-uraa Aimo Moisanderilla on takanaan reilut 50 vuotta, kuudella eri vuosikymmenellä. Viime keväänä Moisander päätti, että on nuorempien aika ottaa vastuuta ja jättäytyi pois FC TPS Turku Oy:n hallitustyöstä.

– Kaikissa niissä TPS:n hallintoelimissä, joissa minä olen ollut mukana, on päätökset pyritty tekemään seuran eduksi. Joskus on tehty oikeita päätöksiä ja joskus vääriä, mutta päätökset on aina tehty vilpittömällä mielellä seuran parasta ajatellen.

– Vuosiin Tepsissä on mahtunut monenlaisia päiviä ja kokemuksia. TPS on antanut minulle ja perheelleni ihan valtavasti. Tepsi on ollut erittäin tärkeä osa elämääni, elämäntapa suorastaan. Vuosien ja vuosikymmenten aikana seuran kautta on syntynyt lukuisia arvokkaita ihmissuhteita, joista olen hyvin kiitollinen, Moisander sanoo.

 

Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämät palkinnot:

 

Kultainen ansioristi:

 • Heinonen, Olli Juhani
 • Ikonen, Juhani
 • Jalonen, Kari
 • Koivu, Saku
 • Moisander, Aimo
 • Tamminen, Juhani
 • Valtonen, Jorma

 

Ansioristi:

 • Aarnio, Matti
 • Alonen, Ari
 • Äyräs, Hannu
 • Hakoila, Matti
 • Henriksson, Johanna
 • Henriksson, Marjo
 • Hyökki, Reijo
 • Järvinen, Rauno
 • Juuti, Atte
 • Karapuu, Pekka
 • Kauppi, Hannu
 • Koivu, Jukka
 • Kunnas, Raimo
 • Kurvinen, Tapio
 • Laiho, Oiva
 • Laurikainen, Mika
 • Lehto, Matti
 • Leino, Pekka
 • Lindholm, Reijo
 • Lintula, Antti
 • Marin, Tapio
 • Martin, Hans
 • Miettinen, Seppo
 • Nirkkonen, Juhani
 • Nummela, Uolevi
 • Palmroos, Lauri
 • Pulli, Juha
 • Rantasalo, Hannu
 • Rautala, Hannu
 • Sunden, Jari
 • Suutala, Heikki
 • Virta, Teppo

 

Ansiomitali kullatuin ristein:

 • Aaltonen, Sami
 • Aaltonen, Tomi
 • Aho, Ari
 • Allen, Leena
 • Backman, Ray
 • Gunell, Jari
 • Härkönen, Tapani
 • Helanto, Timo
 • Hilden, Kai
 • Kaseniemi, Mauno
 • Kivinen, Juha
 • Koskinen, Anssi
 • Kytöhonka, Perttu
 • Lahtela, Toni
 • Laine, Markku
 • Lindstedt, Matti
 • Narvanmaa, Jouko
 • Niukko, Petteri
 • Nummelin, Kari
 • Ojaranta, Ulla
 • Packalen, Veijo
 • Pyyhtiä, Juha
 • Rantanen, Jani
 • Saario, Olli-Pekka
 • Saha, Jaakko
 • Sandberg, Stig-Göran
 • Siiki, Pasi
 • Sonck, Mari
 • Suoraniemi, Seppo
 • Tähtinen, Mia-Maarit
 • Tuominen, Timo
 • Uronen, Kari
 • Virkkala, Seppo

 

Ansiomitali:

 • Autio, Toni
 • Berg, Aki-Petteri
 • Bergström, Anne
 • Ekebom, Harri
 • Eriksson, Stig
 • Fisk, Jorma
 • Friman, Kari-Pekka
 • Hagström, Clas-Göran
 • Hakala, Harri
 • Hakamäki, Leena
 • Haltia, Kirsi
 • Harittu, Jussi
 • Heininen, Henri
 • Hemling, Jari
 • Hirvaskari, Tapio
 • Hirvisuo, Kalle
 • Hollsten, Johan
 • Huhtala, Pia
 • Hyökki, Tero
 • Hyvönen, Tuomas
 • Jalavikko, Jari
 • Jauria, Jarmo
 • Juusti, Jani
 • Kaasalainen, Kari
 • Karelius, Hanna
 • Kaskinen, Kalle
 • Keskinen, Klaus
 • Kiviniemi, Juha
 • Kurokallio, Jyrki
 • Kytölä, Janne
 • Lahti, Kalle
 • Marin, Veli-Pekka
 • Molkka, Lari
 • Mutanen, Risto
 • Nurminen, Kai
 • Orpo, Petteri
 • Paltta, Roope
 • Peräaho, Jouko
 • Puolimatka, Rauno
 • Rajamäki, Marko
 • Rantanen, Hannu
 • Rokama, Jan
 • Rytö, Raimo
 • Seligsson, Roosa
 • Suominen, Tommi
 • Tervala, Juho
 • Vilander, Aki
 • Vuori, Ari
 • Wallin, Eero

 

Turun Palloseura ry:n myöntämät palkinnot:

Turun Palloseura ry palkitsi TPS:n satavuotisjuhlagaalassa juhlavuoden Vuoden tepsiläisenä Rantasten perheen.

 

Sadan vuoden urheilijana palkittiin huikean uran sekä jalkapalloilijana että jääkiekkoilijana tehnyt Timo Nummelin.

 

Ansiokkaasta elämänurasta palkittiin todellinen palloilun monilahjakkuus Jouni Gröndahl, joka pelasi upealla urallaan TPS:n maalivahtina niin jalkapallossa, jääkiekossa, jääpallossa kuin käsipallossakin.

 

TPS onnittelee lämpimästi kaikkia palkittuja!

Kuvat: Rabbit Visuals

Lisää uutisia