Onni Helén ja Aapo Boström TPS:n GANT-akatemiaan

TPS:n GANT-akatemiaan liittyy seuran omista junioreista kaksi lupaavaa nuorta pelaajaa, keskikenttämies Aapo Boström ja hyökkääjä Onni Helén. Molemmat nuorukaiset ovat syntyneet vuonna 2006 ja tehneet jo debyyttinsä Suomen U16-maajoukkueessa.

– Liityn TPS:n GANT-akatemiaan erittäin positiivisin mielin. Moni pelaaja on kehittynyt tässä GANT-ympäristössä ja odotan itsekin kehittyväni paljon. Tavoite on kehittyä niin hyväksi, että voisi jonain päivänä pelata ulkomaan kentillä, Boström kertoo.

Moni lupaava pelaaja on viime vuosina ponnistanut TPS:n GANT-akatemian kautta ulkomaan kentille. GANT-akatemiasta maailmalle lähteneistä pelaajista Onni Valakari pelaa tällä hetkellä Kyproksella ja Lucas Bergstöm torjuu palloja Chelsean organisaatiossa Englannissa. Nikolas Talo puolestaan teki hiljattain jatkosopimuksen hollantilaisen FC Groningenin kanssa. Vuoden Boströmiä ja Heléniä vanhempi Dren Terrnava siirtyi alkuvuodesta Italiaan Parma Calcion riveihin. GANT-kasvatteihin lukeutuu myös Serie A -debyyttinsä Bolognassa tänä vuonna tehnyt Niklas Pyyhtiä.

– Olisi mahtavaa saada jonain päivänä oma nimi tuohon listaan. Tavoitteeni ja unelmani on jonain päivänä pelata futista ulkomailla. Se vaatii paljon halua ja motivaatiota treenata, Helén sanoo.

TPS:n GANT-akatemian tarkoituksena on maksimoida seuran lahjakkaimpien pelaajien kehittyminen parhaassa mahdollisessa valmennuksessa sekä parhaissa mahdollisissa olosuhteissa. GANT-akatemiaa johtaa seuran urheilujohtaja Mika Laurikainen. Laurikainen näkee 16-vuotiaissa Boströmissä ja Helénissä niitä aineksia, joista ammattijalkapalloilijat leivotaan.

– Nämä nuoret miehet ovat valmiita laittamaan itsensä peliin unelmiaan tavoitellessaan. Pelitaitojen lisäksi huipulle tähyävältä nuorelta pelaajalta kysytään tietynlaista luonnetta. Uskon, että Aapolla ja Onnilla on sellainen luonne, millä se työ treenikentillä tulee tehtyä.

Videohaastattelussa Aapo Boström ja Onni Helén kertovat tarkemmin, millaisen tien he ovat jalkapalloilijoina tähän mennessä kulkeneet ja mistä heidän motivaationsa jalkapalloa kohtaan kumpuaa. Videohaastattelussa myös Mika Laurikaisen ja TPS:n GANT-akatemian pitkäaikaisen tukijan, Tapio Hirvaskarin, kommentit.

 

GANT-akatemian sopimuspelaajat tällä hetkellä:

 • Patrik Koski (puolustaja, s. 2004)
 • Eero Uusitalo (puolustaja, s. 2005)
 • Otto Ohvo (keskikenttä, s. 2004)
 • Aapo Boström (keskikenttä, s. 2006)
 • Jasper Jalonen (keskikenttä, s. 2005)
 • Veeti Pohtio (hyökkääjä, s. 2005)
 • Onni Helén (hyökkääjä, s. 2006)

 

GANT-akatemiasta maailmalle:

 • Abukar Mohamed -> SS Lazio (Italia)
 • Onni Valakari -> Tromsø IL (Norja)
 • Lucas Bergström ->  Chelsea FC (Englanti)
 • ​Nikolas Talo -> FC Groningen (Hollanti)
 • Onnipekka Pajula -> FC Groningen (Hollanti)
 • Niklas Pyyhtiä -> Bologna (ITA)
 • Dren Terrnava -> Parma Calcio (ITA)

 

Lue lisää GANT-akatemiasta: https://fc.tps.fi/fi/seura/gant-akatemia

 

Pääyhteistyökumppanit:

 

 

 

Lisää uutisia