Vili Santala aloittaa FC TPS Turku Oy:n kaupallisena johtajana

Median edustaja, lataa valokuva uutiskäyttöön tästä linkistä.

Turun Palloseura vahvistaa organisaatiotaan. Seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, uutena kaupallisena johtajana aloittaa Vili Santala. Santala vastaa uudessa tehtävässään erityisesti seuran yritysmyynnistä, myynnin ja markkinoinnin kehittämisestä sekä myyntiorganisaation toiminnan johtamisesta.

Santala, 34, on koulutukseltaan kansainvälisen liiketalouden tradenomi. Hänellä on pitkä kokemus myynnin, markkinoinnin ja kaupallisten kokonaisuuksien rakentamisesta. Santala toimi 11 vuoden ajan videotoimisto Valoten toimitusjohtajana ja yrittäjänä. Työurallaan Santala on aiemmin toiminut myös myynti- ja markkinointipäällikön sekä myyntiedustajan tehtävissä. Urheiluliiketoiminnasta hän on kartuttanut kokemusta toimimalla Korisliigassa pelaavan Salon Vilppaan yritysverkoston, Vilpas Business Groupin, vetäjänä.

TPS:n myynnin kasvattaminen on FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Rasmus Holman mukaan tärkeässä roolissa seuran kehityksessä ja tulevaisuuden elinvoiman varmistamisessa.

– Kehitys vaatii satsauksia ja on hienoa, että saimme nyt Vilin vahvistamaan toimiston joukkuettamme. Vilillä on vankka kokemus kaupallisten toimintojen kehittämisestä ja johtamisesta. Kaupallisen johtajan roolissa hän paitsi myy itse niin myös kehittää seuran myytäviä tuotteita sekä myynnin raportointia ja myyntiorganisaation toimintamalleja, taustoittaa Holma.

Pelikentillä TPS nousi täksi kaudeksi Veikkausliigaan ja varmisti aiemmin tällä viikolla liigapaikkansa myös kaudelle 2027. Kuluvana vuonna TPS on ottanut yritysmyynnissä askeleen eteenpäin suhteessa aiempaan, mutta toimitusjohtaja Holma näkee katon olevan vielä korkeammalla.

– Myynnissä meillä on nyt aiempaa leveämmät hartiat. Tulevaa kautta lähdetään myymään kokoonpanolla, jossa ovat minun ja Vilin lisäksi mukana jo pidempään seuralle töitä tehnet Jani Rantanen ja Henri Tuhkala sekä uutena kasvona tänä vuonna mukaan liittynyt Antti Oivanen, kertoo toimitusjohtaja Holma.

Santala itse hyppää uuteen pestiinsä täynnä intoa ja uusia ideoita. Seuran yritysverkoston, Auraklubin, toiminnan kehittämisestä hän kertookin jo keskustelleensa toimitusjohtaja Holman kanssa.

– Omalla työurallani oli nyt aika uudelle vaiheelle, ja koen, että tässä pestissä pystyn yhdistämään osaamiseni kaupallisella puolella sekä intohimoni urheilua kohtaan. Olen seurannut Tepsin hienoja edesottamuksia kentällä ja näen urheilullisen menestyksen valavan hyvää pohjaa myös liiketoiminnan kehittämiselle. TPS on arvokas ja perinteikäs brändi, joten koen tiettyä painetta onnistua tässä omassa pestissä, mutta otan sen positiivisen kautta, sanoo Santala.

Santala aloittaa uudessa tehtävässään maanantaina 14. syyskuuta.

Lisää uutisia