TPS-golf kisattiin aurinkoisessa säässä Harjattulassa lähes 80 pelaajan voimin

Perinteikäs TPS Jalkapallon oma golfkilpailu pelattiin jälleen torstaina 21.5. Harjattulassa. Viheriölle suuntasi lähes 80 golfaria. Golfpäivä Harjattulassa käynnistyi maittavalla aamiaisella, jonka tarjosi Star Alone -ravintoloihin kuuluva Klubi Harjattula. Aamiaisen yhteydessä kuultiin TPS-kapteeniston tervehdys, kun Atte Sihvonen ja Matej Hradecky päivittivät erinomaisesti Veikkausliigan kauden avanneen TPS-miehistön kuulumiset.

Aamiaisen jälkeen suunnattiin neljän hengen joukkueissa kiertämään viheriötä. Harjattulan komea kenttä ja aurinkoisen lämmin poutasää tarjosivat pelaajille upeat puitteet.

Kisa pelattiin pistebogeyna, minkä lisäksi palkittiin paras scratch. Joukkuekisan voittoon golfasi Terveystalon joukkue, jonka muodostivat Tomi Gustafsson, Niko Strandberg, Kalle Rahi ja Tero Kotkansalo.

Lisäksi erikoiskilpailuissa miteltiin siitä, kuka lyö lähimmäs lippua ja kenellä on pisin drive.

– Golfpäivä oli erittäin onnistunut, sää oli loistava ja porukka viihtyi. Saatiin mukaan runsaasti yhteistyökumppaneita ja myös uusia kasvoja, jotka eivät vielä ole seuran kumppaneita. Oikein hyvä porukka oli kasassa, lähes 80 pelaajaa. Toisilla peli kulki paremmin ja toiset nauttivat muuten vain golfista, summasi viimeksi mainittuun ryhmään itse kuulunut ja aina toisinaan omaa palloaan pusikon puolelta etsinyt FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Rasmus Holma.

Erityiskiitoksensa Holma halusi vielä osoittaa kisan puitteet ja palkinnot tarjonneille kumppaneille.

– Kiitos Harjattulalle, puitteet olivat kaikin puolin kunnossa. Kiitos myös maittavasta aamiaisesta ja lounaasta Star Alone -ravintoloille. Lopuksi vielä isot kiitokset Tapio Hirvaskarille, jonka sponsoroima sähköpyörä oli jälleen loistava vetonaula arvottavaksi kaikkien kisan osallistujien kesken.

Kaikkien TPS-golfiin osallistuneiden kesken arvottiin Rock Machine Torrent INT E30-29 -sähköpyörä. Sähköpyöräpalkinnon sponsoroi hirvaskari.fi ja pyörän onnellinen voittaja oli tällä kertaa Rainer Nilovaara.

TPS-golfin tulokset

  • Joukkuekisan voittajatiimi: Tomi Gustafsson, Niko Strandberg, Kalle Rahi ja Tero Kotkansalo
  • Paras scratch-tulos: Ville Rintala, 68 lyöntiä
  • Pistebogey, henkilökohtainen kilpailu: Rianna Nurmi, 48 bogeypistettä
  • Pisin drive: Vilma Marski
  • Lähimmäs lippua: Raimo Rytö – 1,26 m (väylä 11) ja Rianna Nurmi – 1,46 m (väylä 17)
  • Sähköpolkupyörän arvonnan voittaja: Rainer Nilovaara

Kuvakooste

TPS-golfin valokuvat ovat kisaajien ladattavissa tämän linkin kautta.

Terveystalon joukkue nappasi joukkuekilpailun voiton.

Rainer Nilovaara lähti golfkierroksen jälkeen Harjattulasta kotia kohti tuliterän sähköpyörän kanssa. Sähköpyöräpalkinnon sponsoroi hirvaskari.fi

Vilma Marskin ja Rianna Nurmen suoritukset viheriöllä palkittiin TPS:n game worn -pelipaidoilla. Pisimmän driven lyönyt Marski pokkasi itselleen Oscar Häggströmin Ykkösliiga-kauden 2024 pelipaidan. Pistepogeyn voittanut Nurmi palkittiin Atte Sihvosen Veikkausliiga-kauden 2026 pelipaidalla.

Golfviheriöllä Tepsin edustuspelaajat Atte Sihvonen, Lasse Ikonen, Isa Schalin, Rianna Nurmi, Albijon Muzaci sekä Matej Hradecky.

Manchester United vs. Liverpool. TPS-golf veti jalkapallon ystäviä Harjattulaan.

TPS-golfin aamiais- ja lounastarjoiluista vastasi Klubi Harjattula.

TPS:n naisten edustusjoukkueen maalivahti Isa Schalin ja hyökkääjä Rianna Nurmi suuntasivat hyvillä mielin kiertämään Harjattulan kenttää.

Ensimmäistä kertaa TPS-golfiin osallistuneet Laura Hiltunen ja Vilma Marski nauttivat kisatunnelmasta.

TPS-golf kisattiin neljän hengen joukkueissa.

TPS-kasvatti Niklas Pyyhtiä luo nykyisin menestyksekästä jalkapallouraa maailmalla ja saapui nyt kotikonnuilleen pelaamaan hieman pienemmällä pallolla yhdessä isänsä Tomi Pyyhtiän kanssa.

Rasmus Holmalle TPS-golf on tuttu konsepti jo omilta pelivuosilta, mutta nyt hän toimi FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtajan ominaisuudessa kisaisäntänä.

Toinenkin TPS:n toimitusjohtaja Holma kentältä tavattiin, sillä myös HC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Aki Holma (kuvassa toinen oikealta) osallistui kisaan.

Sinne lähti ja kauas!

Mutta kuinka kauas? Mitataan!

Viimeinen putti sisään ja hyvillä mielin kotia kohti!

Lisää uutisia