TPS:n matka Naisten Ykkösessä jatkuu sunnuntaina Yläkentällä, kun KTP saapuu Turkuun. Peli alkaa klo 14.00.
Tepsin viime ottelu pelattiin Raumalla 26.7. Pallo-Iiroja vastaan. Raumalaisten kausi on mennyt hieman alavireisesti, kymmenen tappiota 13.ottelusta. Voittoja on tullut VJS:stä, FC Lahdesta ja nyt TPS:stä. Ottelu päättyi raumalaisten 2-0 voittoon. TPS:n maalivahdin Venla Roineen mukaan ottelu oli vaikea.
– Alussa emme saaneet pidettyä palloa oikein omalla joukkueella, mikä teki pelistä tosi raskaan. Saimme avattua peliä ihan hyvin, mutta yläalueen toiminnot jäivät hieman vajaiksi ja maalinteko oli vaikeaa. Tilanteen vaihdoissa olimme myös hiukan hukassa. Peli kuitenkin parani koko ajan ja saimme enemmän pallonhallintaa ja pidempiä hyökkäyksiä, Roine kertaa.
Roine löysi pelistä parannettavaa.
– Jäimme selkeästi jälkeen yläalueen toiminnoissa. Saimme kyllä maalipaikkoja ja laukauksia, mutta tulosta ei tullut. Boksin puolustamista pitää myös pystyä parantamaan, Roine sanoo.
Roineen mukaan ottelun parhain pelaaja oli keskuspuolustaja Veera Keto.
– Veera pelasi varman ja hyvän pelin. Vakuuttavaa suorittamista koko pelin hyökkäys- ja puolustussuuntiin. Erityismaininnan ansaitsee kyllä myös Inkeri, sillä piti meidät heti alkuun pelissä, kun otti rankkarin kiinni. Hyvä Inkku.
KTP on kohdattu kaudella kerran aikasemmin. Silloin Arto Tolsa areena hiljennettiin, kun Palloseura voitti ottelun 4-1. Laura Linnala viimeisteli kolme maalia ja Jadelen Knös avasi maalitilinsä. Nyt kotkalaisilla on allaan muutama hyvä ottelu: voitot Ilves/2:sta ja VIFK:stä. Tepsillä puolestaan kotivoitto ONS:sta ja vaikea peli Raumalla. Ottelusta tulee varmasti jännittävä, sillä molemmat joukkueet haluavat voittaa kipeästi.
– KTP on hyvä ja suoraviivainen joukkue. He ovat onnistuneet aika hyvin viimeistelyssä. Joukkueessa on paljon tuttuja pelaajia kuten viime kaudellakin Turussa pelannut Viivi Ollonqvist, Roine kertoo.
Kotkalaiset ovat tehneet tällä kaudella jo 35 maalia, joista Ollonqvist on tehnyt kymmenen. TPS on tehnyt 20, joista Linnala on viimeistellyt 11.
– Kaikkea lähdetään kokonaisuudessaan parantamaan, mutta viimeisen kolmanneksen toimintoja erityisesti. Pelejä on vaikea voittaa, vaikka omissa pysyisi nollat, jos maaleja ei tehdä, Roine sanoo.
Tulevassa ottelussa sunnnuntaina kannattaa pitää silmällä Veera Ketoa Roineen mukaan.
– Veera on pelannut todella vakuuttavaa ja tasaista kautta tähän mennessä. Veera taistelee aina täysillä eikä jätä tilanteita kesken, Roine perustelee valintaansa.
TPS:n valmennustiimi vahvistuu Tommi Tammerolla, Tammero on mukana loppukauden ajan. Aiemminkin TPS:n junioriorganisaatio valmentanut Tammero liittyi joukkueen mukaan kuluvalla viikolla. Tammeron myötä valmennustiimi saatiin vihdoin valmiiksi.
Teksti: Jenniina Seppä