Turun Palloseuran sankareita kunnioitettiin seppeleiden laskulla

25.10.2022 10:20

Turun Palloseuran satavuotista seurahistoriaa kunnioitettiin seuran syntymäpäivänä 24. lokakuuta laskemalla seppeleet edesmenneiden tepsiläisten haudoille. Seppeleet laskettiin seuran perustaja Uuno Mäen haudan lisäksi TPS-sankarivainajien ja lukuisten muiden ansioituneiden tepsiläisten viimeisille leposijoille.

Jouko Narvamaa, Seppo Verronen, Antti Kasi, Olli-Pekka Saario, Kari Kauppila ja Heikki Mäki valmistautuvat laskemaan seppeleen seuran perustajan ja ensimmäisen puheenjohtajan Uuno Mäen haudalle.

Uuno Mäen poika Heikki Mäki isänsä haudalla yhdessä Turun Palloseura ry:n puheenjohtaja Kari Kauppilan kanssa. Uuno Mäki toimi seuran puheenjohtajana vuodesta 1922 aina vuoteen 1941 asti. Uuno Mäen Mauno-veli johti seuraa vuoden 1948 ajan.

Lauri Lehtinen pelasi TPS Jalkapallon edustusjoukkueessa vuosina 1927–1948. "Lati" toimi myös TPS:n seurasihteerinä, puheenjohtajana sekä seuran tilintarkastajana. 

FC TPS Turku Oy:n ja TPS Juniorijalkapallo ry:n hallituksien jäsen Tommi Suominen vei yhdessä FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Janne Kytölän kanssa seppeleen seuran pitkäaikaisen taustavaikuttajan Kari Katajiston haudalle.

TPS:n 100-vuotissyntymäpäivän seppeleenlaskun organisoi Turun Palloseura ry. Seppeleitä olivat laskemassa haudoille seuran eri jäsenyhdistysten edustajat.